Horizon Forbidden West sa predvádza v nezostrihanej gameplay ukážke. Čo prezrádza?

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Premiéra Horizon Forbidden West

Pokračovanie azda najúspešnejšieho konzolového RPG sa predvádza. Horizon Forbidden West dostáva takmer dvadsaťminútovú gameplay ukážku, ktorá v nezostrihanej podobe ukazuje, čo nás čaká a neminie v zničenom svete. Nebezpečné súboje, fantasticky znejúci hudobný podklad a živé kulisy. To všetko na maličkej ploche, ktorá netvorí ani desatinu toho, čo novinka ponúkne.

Hoci nie som veľkým fanúšikom prvotiny a osobne zastávam názor, že ju hodnotím trochu objektívnejšie než nadšené masy, úspech jej odoprieť nemôžem. Čo ma ale príjemne prekvapilo pri pozeraní premiérového predstavenia hrateľnosti? Azda fakt, že som pri ňom cítil obrovské nadšenie. Zverejnené video diváka odzbrojí špičkovou technickou stránkou, pričom tá pôsobí pohlcujúco.

Ako zvuky, tak aj grafická stránka je na tej najvyššej úrovni a len ťažko by ste hľadali adekvátneho konkurenta. Zástupcovia Sony to očividne chcú rozbaliť naozaj vo veľkom a na jeseň tohto roku (pokiaľ sa hra neodloží) nás čaká jeden veľký kolos, ktorý predvedie audiovizuálny raj o akom sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo.

Vizuálne maximum

Na pokračovaní velebenej open world akcie je vidieť naozaj obrovský rozpočet, ktorý nepochybne talentovaným vývojárom z Guerrilla Games umožňuje vyčarovať fantastické scenérie. Post-apokalyptické San Francisco žiari farbami, pričom konzola PlayStation 5 bezproblémovo zvláda spracúvať obrovské množstvo úchvatných detailov, ktoré z prítomného prostredia činia náramne zaujímavé dejisko hrania.

Novinkou je prieskum podvodného sveta, ktorý je tak nápaditý a dych berúco spracovaný, až sa môže niekomu zdať, že sa budeme pohybovať iba v nebezpečných hlbinách. Nie je to ale pravda, keďže State of Play ukážka predvádza svižnú naháňačku po súši a taktiež aj nevídaný súboj s mechanickým slonom, z ktorého cítiť závan skutočnej novej generácie konzol.

V rýchlom slede taktiež vidíme dobre známe hračky, ktoré Aloy využíva k boju s početnými mechanickými obludami. Samotný pohyb a animácie vyzerajú veľmi podobne ako v predchodcovi, no je jasné, že sa pridalo na fluidnosti.

Horizon Zero Dawn pokračovanie
Zdroj: comicbook.com

Nulová gameplay invencia

Nanešťastie, gameplay Horizon Forbidden West si neprešiel až tak veľkým množstvom obmien. Koncept zostáva identický. To znamená, že cestujete naprieč už zmieneným otvoreným svetom, bojujete s mechanickými monštrami a ďalšími preživšími, no a ústrednou hrdinkou je stále sympatická Aloy, s ktorou sme sa zoznámili v prvotine tejto unikátnej IP.

Všetko ale pôsobí detailnejšie, pompéznejšie a štýlovejšie, čo je ale pochopiteľné, keďže technologický vývoj ide predsa len stále dopredu. Otázkou ale zostáva, či nebude jadro hrateľnosti pôsobiť už trochu archaicky. Koniec koncov, predošlá hra sa líšila od generických Assassin’s Creed titulov primárne svojím zasadením a ja osobne som z nej v dobovej PC recenzii úplne odvarený nebol.

Gameplay bol presne takou tou Ubisoft klasikou so všetkými kladmi a neduhmi, akurát musím uznať, že potulky cez spustošené krajiny viacej tlačili na príbeh a naratívne questy. Od roku 2017 ale pretieklo množstvo vody a hráči začali byť na generické otvorené svety pomerne hákliví, kde ich všednosť kritizujú stále viac a viac. Snáď teda autori z Guerrilla Games nedoplatia na nedostatok noviniek v už poriadne obohratom gameplay loope.

Horizon Forbidden West gameplay ukážka 2
Zdroj: screenrant.com

Ďalší hit?

Platí, že pokiaľ vás nebavil prvý Horizon, sequel váš názor na túto sériu s najväčšou pravdepodobnosťou nezmení. Je vidieť, že autori nebudú chcieť ísť cestou experimentálneho pokračovania, ktoré by akýmkoľvek spôsobom ohýbalo pôvodný koncept a jeho možnosti.

Práve naopak, Guerrilla Games si zatiaľ berie to najlepšie z minulého akčného dobrodružstva sympatickej hrdinky, no a do toho tvorcovia primiešali audiovizuálne orgie, ktoré nikde inde neuvidíte. Ostatne, na tomto princípe sú založené takmer všetky Sony exkluzivity, ktoré sa ale pomaly, no isto dostávajú pod ruky PC hráčom, nakoľko sa Japonská firma rozhodla expandovať aj na tento doteraz neprebádaný trh.

Je zrejmé, že pôjde o nadmieru kvalitný titul, ktorý sa objaví v nejednom zozname najlepších hier roku 2021. Má obrovský rozpočet, stojí za ním tím, ktorému možno veriť, takže pokiaľ ste boli skeptickí, najnovšia gameplay ukážka Horizon Forbidden West vás upokojí, pretože prepadák nás rozhodne nečaká (obával sa však vôbec niekto?).

Horizon Forbidden West
Zdroj: theverge.com

Dátum vydania? Zatiaľ nie…

Záverom vás ešte musím trochu sklamať, nakoľko nepadlo ani slovo o dátume vydania a dokonca sme ani nevideli PlayStation 4 verziu prichádzajúceho RPG opusu. Niečo mi ale hovorí, že na seba ani jedno zo zmienených nenechá dlho čakať. To by v praxi znamenalo, že nás japonské Sony nebude dlho napínať.

Stále totiž platí, že ďalší príbeh Aloy príde v priebehu terajšieho roka, čo by mohlo nahrávať faktu, že o dni D sa dozvieme v najbližších týždňoch alebo mesiacoch (alebo žeby dňoch?). Súčasne si môžete byť istý, že bude predstavená aj old generation verzia, nakoľko po problémoch, ktoré majú susední poliaci s akčným RPG Cyberpunk 2077, si každé autorské zoskupenie dobre rozmyslí ako bude prezentovať svoje projekty.

Čo hovoríte na predstavenie? Páči sa vám gameplay ukážka Horizon Forbidden West alebo zostávate sklamaný, respektíve bažíte po niečom inom? Podeľte sa s nami o svoje dojmy prostredníctvom dostupných komentárov.

Zdroj: YouTube.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -