Niektorí takmer prišli o život. Neuveríte tomu, čo povedali slávni herci o kaskadérskych kúskoch vo filmoch!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Nebezpečné scény nájdeme v mnohých filmoch. A nejde pritom len o akčné hity typu Mission Impsossible a podobne. Herci sa dokážu zraniť aj pri nakrúcaní obyčajnej komédie, ako napríklad herec Joe Pesci. Takisto nie každý herec vykonáva nebezpečné triky, ktoré vo filme predvádza jeho postava. Mnohé hviezdy využívajú svojich kaskadérov – a nie preto, že by sa báli, ale preto, že sa môžu reálne zraniť, čo by ohrozilo celkové nakrúcanie. No sú tu aj výnimky, ktoré sa neboja riskovať aj svoj vlastný život. Dnes vám ukážeme, aký názor majú na kaskadérske kúsky vo filmoch tie najznámejšie mená v Hollywoode.

Kaskadérske kúsky vo filmoch

1. Nakrúcanie série Múmia si vyžiadalo daň na tele Brendana Frasera

kaskadérske kúsky vo filmoch
Zdroj: imdb.com

Obrovský návrat predviedol v minulom roku Brendan Frasera, a to filmom Veľryba režiséra Darrena Aronofského (Requiem za sen). Za svoj výkon získal aj Oscara a po tom všetkom, čím si prešiel, sme mu to všetci veľmi priali. Brendan dodnes ťaží zo slávy, ktorú získal vďaka dobrodružnej sérii Múmia.

V nej natočil množstvo nebezpečných scén a verte či nie, takmer nikdy nevyužíval kaskadéra. Čo ale nebolo až tak múdre, sám totiž priznal, že pri nakrúcaní tretieho dielu mal na sebe prilepené ľadové obklady, ktoré mu chladili rany. Herec priznal, že aj keby nemal rodinné problémy, po nakrúcaní série Múmia by aj tak potreboval niekoľkoročnú pauzu.

2. Ryan Reynolds dostal od lekára pokyn, aby využil svojho kaskadéra

kaskadérske kúsky vo filmoch
Zdroj: sambadenglish.com

Ryan Reynolds je známy hlavne vďaka komiksovej postave Deadpool, ktorá predvádza jeden akčný kúsok za druhým. A vo väčšine prípadov ich robí sám kanadský herec. Lenže aj on potvrdil, že to skrátka nemohol robiť večne, pretože časté zranenia mu to nedovolili:

„Pri nakrúcaní kaskadérskych kúskov som mal ťažké zranenia. Zlomil som si pár stavcov na krku. Spomínam si na to, ako som sedel v ordinácii môjho doktora. V daný rok som tam bol už siedmy raz. Napísal mi recept, podal mi ho a na ňom bolo len slovo kaskadér. Teraz dokonca využívam štyroch kaskadérov.“

3. Keanu Reeves tvrdí, že on nerobí kaskadérske kúsky, on skrátka robí akciu!

kaskadérske kúsky vo filmoch
Zdroj: indianexpress.com

V súčasnosti patrí Keanu Reeves medzi najznámejšie akčné superhviezdy. Jeho séria John Wick už zarobila viac ako miliardu dolárov a stala sa kultovou záležitosťou. Jedným z dôvodov úspechu tejto série je to, že diváci vedia, že každú akčnú scénku, v ktorej sa Wick ocitne, robí sám Reeves a nie jeho kaskadér. On sám totiž zbožňuje akciu a ako sám povedal:

„Je to radosť. Akože, nie je to jednoduché, ale keď to dokážeš, keď si schopný vyliezť na horu, tak koho zaujíma, že to bolo ťažké? Takže idem do toho!“

4. Joseph Gordon-Levitt neznáša, keď herci tvrdia, že robia všetky svoje kaskadérske kúsky vo filmoch

kaskadérske kúsky vo filmoch
Zdroj: imdb.com

Tento herec nie je známy tým, že by vo filmoch predvádzal veľa akčných či nebezpečných scén. Dokázal sa však zraniť, a to pri nakrúcaní komédie Expresná zásielka, v ktorej si zahral kuriéra, ktorý rozváža svoje zásielky na bicykli. Potvrdil však, že to zrejme nebolo pri nakrúcaní nejakej akčnej naháňačky:

„Aby bolo jasné, nerobil som kaskadérske kúsky v tomto filme. Neznášam, keď herci hovoria, že ich robia. A že ich urobili všetky. V tomto ohľade ma zastupujú štyria chalani a sú naozaj skvelí. Mimochodom, nemyslím si, že ľudia by chceli v takýchto scénach vidieť mňa, ale skôr profesionálnych športovcov, ktorí robia bláznivé veci na dvoch kolesách.“

5. Jackie Chan kvôli svojej povahe takmer zomrel

Jackie Chan
Zdroj: snakeandeagle.wordpress.com

Ak ste fanúšikom Jackieho Chana, slávneho herca a skúseného kaskadéra, tak určite viete, že všetky akčné kúsky vo filmoch predvádza sám. Dokazujú to aj potitulkové scény, v ktorých vidíme všemožné Chanove zranenia, ktoré sa mu prihodili počas nakrúcania daného filmu. Pri nakrúcaní jednej scény však skoro zomrel.

Išlo o scénu v kultovom filme Božská relikvia (1986). V nej mal Chan skočiť z rímsy na strom. Prvý záber sa perfektne vydaril, Chanovi sa však nepáčil a chcel to skúsiť ešte raz, pretože je perfekcionista. Druhý pokus však nevyšiel. Konár, ktorého sa Chan chytil praskol a poslal slávneho herca na zem. Pri páde si tak Chan udrel hlavu o kameň a museli ho rýchlo previesť do nemocnice, v ktorej ho lekári dokonca operovali. Sám čínsky herec priznáva, že v tom momente bol veľmi blízko smrti.

6. Viola Davis takmer stratila trpezlivosť pri nakrúcaní filmu Woman King

Viola Davis
Zdroj: today.com

Kaskadérske kúsky vo filmoch nie sú náročné len na fyzičku, ale aj na psychiku samotného herca. Viola Davis, ktorú poznáme z filmov Farba citov či Jednotka Samovrahov, si zahrala africkú bojovníčku vo filme Woman King. Nakrúcanie bolo náročné a istá bojová scéna priviedla sympatickú herečku až na pokraj jej síl:

„Išlo o scénu, v ktorej sme mali akčný nájazd a ja som mala prevrátiť obrovského chlapa cez chrbát. Urobila som to a zrazu len počujem, že to nebolo dobré a že to budeme robiť ešte raz. Túto scénu sme robili 20-krát a ja som 20-krát musela cez chrbát prehodiť 200-kilového, obrovského chlapa. V tom momente som si hovorila, že končím. Skutočne som chcela prísť do SONY Studios a povedať im, nech zaplatia viac alebo nech si nájdu inú herečku, pretože som na tele mala jazvy rovnako ako moja postava.“

7. Telo Margot Robbie si myslelo, že je vo vojnovej zóne

Margot Robbie
Zdroj: people.com

Herečka Margot Robbie má skúsenosti a akčnými filmami, predovšetkým vďaka Jednotke Samovrahov 1 a 2. V týchto komiksových filmoch si zahrala obľúbenú Harley Quinn, ktorá zbožňuje zbrane a strieľanie. Pre austrálsku herečku však nakrúcanie nebolo práve jednoduché.

„Guľky lietajú všade, vybuchujú granáty a aj keď používame slepé náboje, telo to vidí inak. Adrenalín stúpa a vy tomu nemôžete zabrániť.“

Margot priznala, že mala problémy so spánkom, pretože jej telo malo pocit, ako keby bolo na fronte.

8. Mama Toma Cruisea nebola nadšená, keď sa dozvedela, čo jej syn stvára

Tom Cruise
Zdroj: businessinsider.com

Tie najťažšie kaskadérske kúsky vo filmoch v súčasnosti predvádza hlavne Tom Cruise. Hviezda filmovej série Mission Impossible sa nebojí skočiť z idúceho auta, jazdiť na motorke či dokonca držať sa z vonkajšej strany lietadla, ktoré je v pohybe alebo vo vzduchu. Presne to predviedol v piatej časti série Mission Impossible s podtitulom Národ grázlov. Diváci boli nadšení, keď slávny herec priznal, že ho v tejto scéne nezastúpil kaskadér. Cruiseova matka však rozhodne nadšená nebola:

„Po nejakom čase som ukázal svojej mame scénu, v ktorej sa držím lietadla A400 a ona sa ma len spýtala, či sa tam naozaj držím ja, na čo som povedal áno. Bola vďačná, že to zistila až teraz, lebo vraj by mi to nedovolila.“

9. Joe Pesci takmer zhorel pri nakrúcaní filmu Sám doma

Sám doma
Zdroj: decider.com

Kultový film Sám doma je známy hlavne svojou fyzickou komédiou, na úkor dvojice „mokrých banditov“. Jedným z dvojice bol aj Harry, ktorého si zahral slávny herec Joe Pesci (Mafiáni, The Irishman). Ten stvárnil zlodeja, ktorého si pamätáme hlavne zo scény, v ktorej mu plameňomet takmer uvarí hlavu. Zrejme ste si mysleli, že v tejto scéne ho určite nahradil kaskadér a o zvyšok sa postarali špeciálne efekty. Tvorcovia filmu však nemali k dispozícii taký rozpočet, aby si mohli nejaké efekty dovoliť. V tejto scéne bol preto sám Pesci, ktorý kvôli plameňom utrpel vážne popáleniny. Herec to priznal pri príležitosti 30. výročia od uvedenia filmu do kín:

„Okrem očakávaných nárazov, modrín a všeobecnej bolesti, ktorú by ste spájali s týmto typom fyzického humoru, som utrpel aj vážne popáleniny na temene hlavy. Stalo sa to v scéne, v ktorej Harrymu horela čiapka.“

10. Chris Pine bol rád, že pri nakrúcaní filmu Dungeons & Dragons nemá žiadne kaskadérske kúsky

Chris Pine
Zdroj: thedigitalfix.com

V roku 2023 dostali fanúšikovia legendárnej fantasy hry filmovú adaptáciu, ktorá podľa kritikov stojí za to. To je skutočne udivujúce, ak sa pozrieme na filmové adaptácie hier, z ktorých ani jedna nemala pozitívny ohlas divákov. V tomto filme stvárnil postavu Edgina Darvisa slávny herec Chris Pine (Star Trek, Wonder Woman). Jeho postavu vidíme utekať, bojovať a podobne. Avšak, všetku tú nebezpečnú prácu Pine prenechal profesionálom. Herec to potvrdil v rozhovore pre magazín Pinkvilla na premiére filmu:

„V tomto filme nemám žiadnu akciu. Nerobím žiadne nebezpečné scény. Všetko, čo urobím, je to, že pred niečím utekám. Všetci títo kaskadéri museli cez víkend absolvovať množstvo tréningov a fakt ich preto ľutujem. Ja som totiž strávil čas tým, že som sa prechádzal po pláži a pozeral filmy na Netflixe.“

Zdroj: ranker.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Chris Pine to ale myslel úplně jinak. V několika rozhovorech řekl, že to bylo super natáčení, protože většina jeho kolegů musela bojovat, šermovat apod., zatímco jeho postava nic takového ve scénáři neměla a musela maximálně trochu popoběhnout. Takže vůbec nešlo o to, že by za něj něco dělali kaskadéři. Prostě se mu líbilo, že jeho postava (a tedy ani kaskadéři) nemusí dělat nic moc fyzického, zatímco jeho herečtí kolegové (hlavně Rege-Jean Page a Michelle Rodriguez) ano. Takže se procházel po pláži a koukal na Netflix, zatímco ostatní museli trénovat šerm apod.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -