Batman fakty

Superhrdinské filmy sú bezpochyby tým najhorúcejším, čo Hollywoodske štúdia v súčasnosti produkujú. Mnohokrát však zabúdame na jedinečný i skromný pôvod a dlhoročný vývoj, ktorým si teraz už samotná filmová postava prešla. Reč je samozrejme o mieste, kde sa superhrdinské príbehy zrodili – komiksy. A keďže sa už o chvíľu do našich kín dostane očakávaný film Justice League, dnes sme sa rozhodli osláviť jedného z najpopulárnejších hrdinov vôbec. Toto je 12 zaujímavých faktov o komiksovej postave Batman, ktoré možno neviete!

batman fakty
Zdroj: polygon.com

1Pôvod mena Bruce Wayne

batman fakty
Zdroj: ign.com

Meno človeka, ktorý tvorí skutočnú identitu Batmana, bolo odvodené z dvoch známych historických postáv. Tými sú Robert the Bruce, národný hrdina Škótska. Druhým človekom reálneho sveta, od ktorého tvorcovia Batmana prevzali tentokrát priezvisko, sa volal Mad Anthony Wayne. Šlo o šľachetného hrdinu Americkej revolúcie.

2Batman v online svete

Zdroj: batman.wikia.com

Superhrdina by bol samozrejme hlúpy, ak by na riešenie zločinov nevyužíval aj internet. Batman si ako svoje online meno zvolil “JONDOE297”.

3Premiéra Batcave

batman fakty
Premiéra Batcave; Zdroj: blogpost.com

Takzvaná Batcave, ikonické útočisko Batmana a jeho pomocníkov nebola predstavená v komiksoch. Svoj debut totižto zažila v televíznom seriálu The Batman v roku 1943.

4Batman porazil Darkseida dvakrát

batman fakty
Zdroj: youtube.com

Darkseid je teoreticky najdesivejším a najnebezpečnejším záporákom DC Universe. Ide o deštruktívne zlého boha, ktorý nemá problém so súbojom s takmer kýmkoľvek. A aj keď je Batman len “obyčajným” smrteľníkom, Darkseida sa mu podarilo poraziť už dvakrát! Prvý krát Batman použil “zbraň na zabíjanie bohov,” a aby sa Darkseid zachránil, svojho protivníka musel poslať do minulosti. Bruce Wayne sa však neskôr vrátil a plány mu prekazil. Druhý krát sa zasa Batman rozhodol nasadiť Hellbat armor – špeciálne brnenie navrhnuté s pomocou Justice League, ktoré mú dáva nevídanú silu za cenu vlastnej životnej energie.

5Batman ľudí pôvodne zabíjal

Zdroj: nerdmaldito.com

Superhrdina je dnes známou postavou, ktorá zastáva ikonický postoj, vďaka ktorému nezabíja. Batman však pôvodne bol civilný strážca vybavený množstvom zbraní, a svojich nepriateľov bol nielen ochotný zastreliť, ale aj zhodiť do nádoby s kyselinou. V niektorých prípadoch sa protivníkov zbavil naozaj zaujímavým spôsobom, ako napríklad kopom, ktorý láme krky, alebo verejným obesením na lane z jeho lietadla.

6Prvý Batman film natočil sám Andy Warhol

Zdroj: pinterest.com

Svetoznámy umelec Andy Warhol natočil prvý celovečerný film o tomto superhrdinovi s názvom Batman Dracula v roku 1964. Natočený bol žiaľ bez povolenia DC Comics. Výsledkom je, že až na pár obrázkov sa z filmu nezachovalo takmer nič.

7Kevin Conroy je stelesnením Batmana

Zdroj: twitter.com

Známeho superhrdinu počas mnoho rokov stvárnilo veľké množstvo hercov. Ako Batman sa však najviac krát objavil dabér Kevin Conroy. So začiatkom v Batman: The Animated Series, svoj hlas superhrdinovi vypožičal už v 8 seriáloch, 13 filmoch a 10 hrách.

8Ben Affleck je Batman aj Superman

batman fakty
Zdroj: moviemezzanine.com

Ben Affleck, súčasný predstaviteľ filmového Batmana, je jediným hercom, ktorý si už stihol zahrať oboch ikonických superhrdinov DC. Supermana, respektíve herca, ktorý Supermana hral, Affleck stvárnil vo filme Hollywoodland (2006).

9Fanúšikovia zabili Robina

Joker sa brutálne oháňa páčidlom
Zdroj: polygon.com

Technicky to bol Joker, ktorý Jasona Todda aka Robina dobil s páčidlom a potom ho nechal umrieť v nasledujúcej explózii. Boli to však fanúšikovia samotní, ktorí rozhodli, že DC Comics ho nechá zomrieť. To bolo výsledkom verejného hlasovania, kde sa o 70 ľudí viac rozhodlo, že pre príbeh bude správne, ak spoločník Batmana zahynie. Ak vás zaujíma viac ohavností, ktoré Joker spáchal, určite si nezabudnite prečítať tento článok.

10Tvorba Batmana

Zdroj: twitter.com

Pôvodnú postavu Batmana vytvoril Bob Kane, bol to však Bill Finger, ktorý prerobil dizajn kostýmu do podoby, ktorú dnes poznáme, spoločne s pomenovaním superhrdinu samotného i mesta, v ktorom úraduje. Fiktívne postavy, ktorými sa tvorcovia inšpirovali, sú Zorro, The Shadow a Dracula.

11Bruce Wayne je naozaj bohatý

batman fakty
Zdroj: collider.com

Podľa magazínu Forbes má fiktívna postava Bruce Wayne hodnotu 7 miliárd amerických dolárov. To je síce naozaj veľa peňazí, no v skutočnom svete by sa neobjavil ani v rebríčku 200 najbohatších ľudí sveta.

12Batman a Wolverine v jednom tele

Zdroj: fanpop.com

V komiksovom crossoveri Marvelu a DC z roku 1996 sa Batman doslova spojil s postavou Wolverine, čím vznikol úplne nový superhrdina s názvom Dark Claw. Jeho reálne meno znie Logan Wayne.

Tak čo, prekvapil vás, poprípade pobavil niektorý zo zaujímavých faktov o komiksovej postave Batman? Radíte sa tiež medzi najväčších fanúšikov tohto populárneho superhrdinu? Svoje myšlienky alebo ďalšie zaujímavosti nám dajte vedieť v komentároch!