Tieto súčasné filmy sú kvalitné, no napriek tomu v kinách prepadli!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Uspieť na súčasnom filmovom trhu nie je jednoduché. Diváci už všetko videli a nové, originálne nápady sa rodia ťažko. A dokonca nemusia uspieť ani tvorcovia kedysi úspešných sérií. Presne to sme videli pri novom pokračovaní Indiana Jonesa. Dnes vám preto ukážeme súčasné filmy, ktoré v kinách prepadli a to aj napriek svojej nespornej kvalite.

Súčasné filmy, ktoré v kinách prepadli

1. Indiana Jones a Nástroj osudu (2023)

filmy, ktoré v kinách prepadli
Zdroj: menshealth.com

V súčasnosti je na tom Indy zle. Posledný diel kultovej série od legendárnych tvorcov Stevena Spielberga a Georgea Lucasa v kinách neuspel. A môže za to hlavne totálne prepálený rozpočet, ktorý sa pohybuje okolo čiastky 300 miliónov dolárov. Pričom samotný film doteraz zarobil len 250 miliónov a táto čiastka sa už nebude extrémne zväčšovať. Pokles návštevnosti oproti premiérovému víkendu sa totiž znížil až o 56 %. Z tohto pohľadu je jasné, že sa najslávnejší archeológ všetkých čias nerozlúčil so svojimi fanúšikmi veľkolepým spôsobom.

2. The Covenant (2023)

filmy, ktoré v kinách prepadli
Zdroj: midwestfilmjournal.com

Kultový režisér Guy Ritchie má na svojom konte viacero hitov. Napríklad Sherlocka Holmesa (2009), Aladina (2019) či Slušných chlapcov (2021). Väčšinou nakrúca filmy z prostredia gaunerov, zlodejov a podobne. Pričom má na celú vec svoj komický nadhľad. Tentokrát sa ale rozhodol pre vojnovú drámu. Film The Covenant má skvelý príbeh, dobré herecké výkony a takisto aj réžiu či scenár. Divákov ale vôbec neoslovil. Celosvetovo totiž film zarobil len 21 miliónov, pričom jeho rozpočet predstavuje dvakrát vyššiu sumu a to 55 miliónov dolárov. Ide o ojedinelý prípad, pri ktorom ani dobré recenzie od divákov či kritikov tvorcom absolútne nepomohli.

3. Babylon (2022)

filmy, ktoré v kinách prepadli
Zdroj: glamourmagazine.co.uk

Predstavte si film s Bradom Pittom, Margot Robbie a Tobeym Maguireom, ktorý v kinách totálne prepadne. Zdá sa to nemožné, hlavne ak to celé na poste režiséra riadi Damien Chazelle, tvorca veľmi úspešného muzikálu La La Land (2016). Príbeh Babylonu sa odohráva v 20. rokov minulého storočia.

Chazelle nám tentokrát ukázal, ako vyzeral Hollywood v samotných začiatkoch, ako vyzeralo nakrúcanie nemých filmov a ako sa správali veľké herecké hviezdy. Film je takisto plný zhýralostí, odviazaných scén a skvelej hudby. Podobný koncept uspel pri Vlkovi z Wall Street, tentokrát však nie. Celkovo Babylon zarobil len okolo 60 miliónov, pričom jeho rozpočet sa vyšplhal až na 110 miliónov dolárov.

4. West Side Story (2021)

West Side Story
Zdroj: imdb.com

Kariéra Stevena Spielberga sa v novom miléniu dosť zmenila. Nemusel už točiť filmové trháky a zameral sa prevažne na svoje projekty. Lenže v poslednej dekáde uspel u divákov len sci-fi príbeh Ready Player One (2018), ktorý zarobil viac ako pol miliardy. A k finančným neúspechom sa pridáva aj jeho variácia slávneho muzikálu West Side Story. Ide o prvý muzikál v kariére filmového velikána a musíme podotknúť, že odviedol skvelú prácu.

Recenzie od kritikov ani divákov vôbec neboli zlé. Film však v kinách neuspel a nenapodobnil tak to, čo sa podarilo spomínanému Chazelleovi s jeho La La Landom (2016). Rozpočet filmu predstavoval 100 miliónov dolárov, jeho zisk však 76 miliónov dolárov. Samozrejme, rozpočet bol ešte navýšený o náklady na reklamu. Celkovo tak tvorcovia na tejto snímke prerobili to, čo zaň zaplatili, a teda 100 miliónov dolárov.

5. Tenet (2020)

Tenet
Zdroj: denofgeek

Christopher Nolan točí jeden trhák za druhým. Na konte má už dva filmy, ktorým sa podarilo prekonať hranicu 1 miliardy dolárov. Za kasové úspechy môžeme považovať aj jeho trilery ako sú Počiatok (2010) či Dokonalý trik (2006). Jeho najnovší kúsok Tenet (2020), s Robertom Pattinsonom v hlavnej úlohe, mal veľké ambície. Bol to jeden z prvých filmov po pandémii, ktorý zamieril do kín.

Spomedzi filmov v tomto rebríčku sa Nolanovi podarilo zarobiť najviac, a to 360 miliónov dolárov. To by bola slušná suma, ak by rozpočet bez nákladov na reklamu nepredstavoval 205 miliónov. Dá sa preto predpokladať, že producenti filmu maximálne dorovnali ziskom tento grandiózny rozpočet. Každopádne, časy, keď akýkoľvek film od Nolana zarobil viac ako pol miliardy, sú už zrejme dávno preč. Uvidíme, ako dopadne Oppenheimer, ktorý v najbližších týždňoch štartuje v kinách. Jeho rozpočet pritom predstavuje 100 miliónov dolárov.

6. The Suicide Squad: Samovražedná misia (2021)

Suicide Squad 2
Zdroj: cinemablend.com

Po tom, čo štúdio Marvel vyrazilo Jamesa Gunna, sa ho ujala konkurenčná spoločnosť DC. Tá mu zverila do rúk jeden zo svojich najúspešnejších projektov a to pokračovanie Jednotky samovrahov. Gunn mal pritom tvorivú slobodu, čo bolo len dobré. Jeho originalita v rámci komiksoviek totiž nepozná hraníc. Diváci však s filmom spokojní vôbec neboli. Zisk 167 miliónov sa totiž ani nedokázal vyrovnať rozpočtu, ktorý predstavoval 185 miliónov dolárov. Gunn sa po tomto neúspechu vrátil späť do štúdia Marvel a nakrútil tretiu a poslednú časť Strážcov Galaxie. Overenej značke sa darilo celkom dobre a na konte má viac ako 850 miliónov dolárov.

Toto sú súčasné a nesporne aj kvalitné filmy, ktoré v kinách prepadli. Aký je podľa vás dôvod ich neúspechu?

Zdroj: wikipedia.org

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -