Netflix a online stream vs kino. Výhody a nevýhody oboch typov sledovania. Čo je to vlastne kino?

Nenechajte si ujsť

Nick Fury dostane vlastný seriál a hra Among Us 2 bola zrušená! – RESTART #2

Rýchly súhrn noviniek zo sveta filmov, seriálov a hier s názvom RESTART vám budeme prinášať každý utorok a piatok o 19:00! Druhú časť okrem...

Gerard Butler čelí koncu sveta | Greenland: Posledný úkryt RECENZIA

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA Greenland: Posledný úkryt RECENZIA - V záplave superhrdinských filmov sa len málokedy dočkáme blockbusteru s iným námetom, ktorý nevsádza všetko na...

Pokračovanie filmu Warcraft a prvá vesmírna reality šou?! – RESTART #1

Dovoľujeme si vám predstaviť projekt, na ktorom sme usilovne pracovali počas leta. Toto je RESTART, náš nový formát videí, ktorý sme pre vás vytvorili...

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

Filmy dnes

Netflix a online stream vs kino – Online streamovacím službám (Netflix, Amazon Prime a podobne) sa posledné roky neskutočne darí lákať masy ľudí k pozeraniu ich obsahu. Nie je sa ale čo čudovať. Obrovský pestrý rozsah nie len filmov a seriálov, zaujímaví tvorcovia, lacná ponuka, a hlavne časová a priestorová flexibilita, ktorú si určíte vy sami.

V dobe domácej karantény dostávajú tieto služby enormný nápor a stávajú sa jediným (legálnym) možným spôsobom, ako si vychutnať obľúbene filmy. Kiná sa zatvorili. Premiéry sa buď odkladajú, alebo sa rovno púšťajú na VOD online platformy. Vadí to ale vôbec?

Netflix kino
Zdroj: frandroid.com

Mali by nám vlastne chýbať tieto obrovské tmavé sály s natiahnutým bielym plátnom? Áno, mali. Aj keď viem, že sa teraz budem pohybovať na veľmi tenkom ľade, musím pripomenúť, čo nám naozaj prináša tento klasický spôsob zábavy. Tiež sa mi to teraz zdá ako prijemne osvieženie – hovoriť o niečom, čo má svoje dvere v období pandémie uzamknuté po skoro celom svete.

Kde pozerať? Rozdiel je veľký

Myslím, že každí z nás pozná rozdiel, keď si pustí film cez online stream, alebo ho vníma cez kino. Čoraz viac ľudí sa sťažuje na svoju časovú vyťaženosť a nemožnosť zájsť do najbližšieho kina. A aj vtedy keď ho navštívia, vyrušuje ich napríklad nepríjemné chrúmanie pukancov od otravných spolusediacich.

Kvôli tomu sú radi, že si môžu prehrať niečo doma, kde sú pánmi ONI. Sám to tak robím. Kebyže si ale môžem vybrať medzi tým, či si pustím napríklad nový horor Neviditeľný doma, alebo naň zájdem do kina, vyberiem si možnosť druhú. Samozrejme, že sa do tejto premennej dá zaradiť ešte mnoho ďalších rovníc. Väčšina filmov nie je tvorená pre veľké projektory, nepotrpia si na to.

Kino
Zdroj: pakistankakhudahafiz.com

Zážitok, na ktorý sa nezabúda

Potom sú tu ale tie druhé, pri ktorých zameškanie tejto príležitosti by bolo naozaj fanúšikovským hriechom. Režiséri typu Nolan alebo Villnevue (a kopa ďalších), tvoria svoje projekty pre čo najväčšie plátna. Na tejto skutočnosti cibria pri natáčaní všetky svoje detaily.

Ich filmy sa stávajú pravou udalosťou. Títo autori nám chcú a potrebujú ukázať ten najkvalitnejší možný zážitok v najlepšej možnej kvalite. Rozťahujú obraz do extrémneho IMAXu, alebo nám nespútane trhajú ušné bubienky s dokonalým sound systémom.

IMAX
Zdroj: youtube.com

V krátkosti o histórii

Prvé kiná boli tie, v ktorých boli premietané krátke a nemé filmy. Za pár mincí diváci v tom čase prešli magickým procesom. Spočiatku to boli iba jednotlivé premietania, ale postupom času boli vytvorené haly, ktoré zapĺňalo čoraz viac ľudí.

Stretávali sa s pohyblivými obrázkami, ktoré ich ohromne zaujali a otvorili dvere novému umeniu. Bolo to niečo neuveriteľné a priamo pred ich očami a nosom. Tento spôsob zážitku ostal v našich génoch do dnes.

Z lásky ku kinám

Vždy budem obhajovať zážitok z klasického kina ako niečo, čo dnes nie je možné prekonať. Tá nemožnosť odísť alebo si spraviť prestvku má svoje čaro. Ste tu a teraz, vnímate celistvosť, od ktorej nemôžete a nechcete odísť. Stávate sa sami obrazom a nič iné nevidíte, pri najlepšom ani nevnímate.

staré kino
todayifoundout.com

Radosť z neznámeho

A to ešte nehovorím o skúsenosti ísť do kina na film, ktorého viete iba názov a krátky opis. Ak ste nevideli žiadny trailer, prichádzate do neznámeho prostredia, ktoré vás buď extrémne prekvapí alebo naopak. Tieto hranice ale definujú vaše najkrajšie okamihy spojené s filmom ako takým.

Možno by som tento celý formát vedel prirovnať k foteniu na polaroid. Máte iba jednu šancu spraviť dobrú fotku. Idete tam. Cvak. Neviete čo sa bude ďalej diať. Či to bude dobré, nudné, výborné. Domýšľate si, ako môže výsledok vyzerať. A teraz sa to spustí. „Hmm, toto som nečakal.“ „Toto som predpokladal.“ „Wau, zaujímavé riešenie.“ Výsledok? Cesta do tohto spôsobu sledovania filmu je čarovná.

Staré kino Psycho
Zdroj: twitter.com

Absolútne nevedieť čo nás čaká, byť pohltený, pochrúmaný a vypľutý. Tento pocit pri tých správnych filmoch vo vás môže zostať až do konca života. A je to jedno, či za ruku držíte svoju drahú polovičku pokiaľ obrovský Titanic padá ku dnu, alebo sa smejete s kamarátom na tom, akú hlášku povedal Thor z Avengerov.

Váš film začína vchodom do sály

Možno si tiež vravíte, ako super by bolo byť v kine sám. Iba vy, možno s najlepším kamarátom, medzi prázdnymi sedačkami a s obľúbeným filmom pred vami. Mať všetko iba pre seba. Potom vám ale poviem, naplňte túto sálu do poslednej sedačky, do posledného miesta na schodoch. Ľuďmi. Fanúšikmi, kritikmi, bežnými divákmi. Introverti ma začnú nenávidieť, pritom sa sám za jedného považujem, ale táto skupinová socializácia za 2 hodiny v preplnenej sále je úplne očisťujúca.

horor kino
Zdroj: atedbyhanna.com

Zrazu, keď sa pozriete okolo seba, presne tie isté emócie z filmu ako vy, prejavujú aj vaši spolusediaci. Baví ich presne to, čo aj vás. Čarovná atmosféra, keď sa všetci začnú smiať, alebo sú napätí, dostáva náboj jedného organizmu. Všetci sme v tom čase iba jeden človek.

Chémia funguje a vy rozmýšľate, že títo ľudia mi predsa nie sú až takí cudzí, ako predtým, pokým ste sem vchádzali. V čase oddychu si myslíte, že títo ľudia sú tu kvôli filmu. Ale to nie je úplná pravda. Sú tu kvôli zdieľanému spoločného záujmu. Sú tu aj kvôli vám.

kino
Zdroj: nytimes.com

Koniec. Titulky. Je čas odísť. Neviete čo máte povedať, snažíte sa to v hlave usporiadať. Pri jedinečnom dojme neviete normálne premýšľať dovtedy, pokým si nepôjdete večer ľahnúť do postele. Tomu hovorím moment, na ktorý sa nezabúda.

Samozrejme, že nie všetky projekcie budú vo vás vyvolávať tento pôžitok. Ale stojí to za to skúšať, riskovať, nebáť sa. Za to si chcem zaplatiť päť eur ja. Za niečo, čo ma príjemne prekvapí. Niečo, čo mi aspoň do konca dňa ukáže iný pohlaď na svet.

Koniec mudrovania

Snažím sa hovoriť, aké je nesprávne sledovať filmy cez mobil a tablety? Ako nás obrovský rozsah filmov a seriálov na online službách skôr ubíja, ako pomáha? Presviedčam vás, že je kino lepšie médium, ako online stream? Nie, nie a nie. Chcem len pripomenúť myšlienky a emócie, na ktoré už možno za pár rokov zabudnete.

Cinema laugh
Zdroj: justrealnews.com

Online stream aj kino nám poskytujú rovnakú zábavu, iba v rozdielnej forme. Ako sa rozhodnete vy?

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Marvel sa so 4. fázou opäť oneskorí. Tieto tri MCU filmy uvidíme o niečo neskôr

Štúdio Marvel opäť zmenilo plány a tri očakávané MCU filmy uvidíme o niečo neskôr, čo môže mať vplyv na ostatné nadchádzajúce komiksové lahôdky. Po...

TOP 10: Na ktoré filmové pokračovania čakali diváci celú večnosť? Tento zoznam vám pripomenie vašu netrpezlivosť

Filmové pokračovania, na ktoré čakali diváci celú večnosť Niektoré filmy sa stali kasovými trhákmi. Iné zas kultmi, ktoré pozná každý. Vo svojej dobe sa na...

Toto sú predobjednávkové bonusy hry Spider-Man: Miles Morales. Medzi nimi aj dva kostýmy

Predobjednávkové bonusy hry Spider-Man: Miles Morales Hra Spider-Man: Miles Morales odhalila svoje predobjednávkové bonusy na PlayStation 4. Hráči, ktorí si titul zakúpia pred vydaním (12....

Vieme, kedy sa kazašský reportér Borat vráti v pokračovaní. Film Borat 2 si pozrieme online

Pripravte sa, komický kazašský reportér Borat sa vráti ešte tento rok. Pred pár mesiacmi bol herec a komik Sacha Baron Cohen zahliadnutý pri nakrúcaní...

5 nových hier na Steam, o ktoré si možno nezakopol a stoja za povšimnutie (september)

Na Steam vychádza denne nespočetne veľa noviniek, niekedy je náročné všimnúť si všetky z nich a preto sme sa na tie najnovšie hry v...