Resident Evil 3: Raccoon City Demo – Naše prvé dojmy z návratu legendárnej trojky

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Resident Evil 3: Raccoon City Demo

3. apríla 2020 sa konečne vrátime do ulíc mesta Raccoon City. Po minuloročnom úspešnom oživení hry Resident Evil 2 z roku 1998 nám vývojárske štúdio Capcom prinesie remake aj legendárnej trojky. Hra Resident Evil 3 nám predstaví príbeh Jill Valentine a Carlosa Oliveira v novom šate.

Včera (19. marca) sme sa konečne dočkali vydania demo verzie, ktoré je práve teraz dostupná zadarmo na PC, PlayStation 4 a Xbox One. Vývojári našťastie upustili od „1-Shot“ dema, ktoré sprevádzalo Resident Evil 2 a prejsť sme ho mohli iba raz, aj to v určitom časovom limite. Takto vyzerajú naše prvé pocity a dojmy z návratu do Raccoon City v Resident Evil 3: Raccoon City Demo.

Resident Evil 3
Zdroj: Adam Martiš

Róbert (PC)

Minulý rok nás japonský Capcom prekvapil remakom druhého dielu série Resident Evil, ktorý fungoval nielen z nostalgického hľadiska. Bezproblémovo sa dokázal vyrovnať súčasnej žánrovej konkurencii. Nevídanou cestou oživil klasický horor, predviedol ho novej generácii a získal aktuálnu základňu verných fanúšikov. Zároveň si autori opätovne mohli nasadiť korunu žánrového kráľa, ktorý momentálne nemá žiadneho relevantného oponenta.

Už pri oznámení remaku tretieho dielu bolo zrejmé, že pobeží na identických princípoch, engine (RE Engine) sa nezmení a vzhľadom na zasadenie originálu je dokonca možné recyklovať niektoré z lokácií, prípadne postáv. Napríklad vieme, že sa vráti ikonický Marvin a taktiež sa pozrime na policajnú stanicu. Po vyskúšaní voľne dostupnej demoverzie môžeme s čistým svedomím skonštatovať, že tretí diel pôjde v šľapajach svojho mimoriadne úspešného predchodcu.

Hlavní producenti Masachika KawataPeter Fabiano sa nechali počuť, že chcú zostať verní akčnejšiemu poňatiu originálneho survival hororu. Zákonite a právom sa mnohí báli, že pôjde o návrat k starším, prehnane akčným dielom, ktoré úplne zabudli na svoje korene a hoci sa jednalo o nadmieru zábavné akčné hry, des a strach sa z nich nadobro vytratili.

Resident Evil 3
Zdroj: Adam Martiš

To ale nebude prípad tohto remaku. Úvodná sekvencia v zdemolovaných uliciach plných neónových nápisov, mŕtvol a nebezpečenstva presvedčí snáď každého neveriaceho, ktorý si pár týždňov pred vydaním stále myslí, že by táto novinka mohla zlyhať. Áno, hra je skutočne akčnejšia, k dispozícii je viacej nábojov, ale na druhú stranu častejšie strieľate. Boj je nevyhnutnosťou, ktorá môže robiť neskúseným hráčom problémy, nakoľko strieľanie vyžaduje cvik a presné oko.

Hororová trojka si navyše drží väčšiu dynamiku a spád, avšak naprieč demoverziou hráča nikdy nezahltí prílišným množstvom chodiacich mŕtvol. Umne využíva nepríjemne úzke koridory a atmosféru vytvára i s minimom hudobného podkladu. Tvorcovia si bezproblémovo vystačia s okolitými ruchmi, kričaním ľudí, hulákaním policajných sirén a vzdialených výstrelov, ktoré vás udržia v pevnom zovretí.

Vo výsledku vám vývojári prezentujú atraktívny mix toho, čo od značky Resident Evil čakáme a chceme. Zbieranie predmetov, zabíjanie monštier a riešenie logických hádaniek, či problémov s obmedzeným inventárom. Všetko je navyše prevedení v kvalitnej technickej stránky, ktorá rozhodne má svoje problémy (niekoľko grafických neduhov, výbuchy nepôsobia presvedčivo). Svojou ponurou atmosférou vás však bezproblémovo vtiahne a po dohraní ukážky sa nebudete vedieť dočkať dátumu vydania.

Resident Evil 3
Zdroj: Adam Martiš

Adam (PlayStation 4)

Popri vývoji hry Resident Evil 3 sa veľakrát spomínalo, že bude akčnejšia ako jeho predchodca. To sa snažilo naznačiť aj demo, ktoré nechávalo náboje, liečenie a hlavne nepriateľov na každom rohu. Mechaniky sa od predošlej hry nijak nezmenili, inventár je rovnaký už od roku 1996 a strieľanie na konzole je bez aim assistu nemotorné. Teda všetko, čo by sme od poriadnej RE hry čakali.

Novinkou je však možnosť úskoku pred nepriateľom, čo bolo dôležitou súčasťou už pôvodnej tretej časti. Je to totiž asi najúčinnejšia zbraň proti Nemesisovi, ktorý stihol debutovať už v tomto deme. To bolo posadené do exteriéru a tak ste si úskok s následným spomalením času mohli užiť do nemoty.

Po grafickej stránke sa trojka od Resident Evil 2 líši len máličko, každopádne je vidieť pokrok v detailoch prostredia a dokonca aj na samotných postavách. Ich modely tváre a mimika sú naozaj prepracované. Svojim výzorom sa postavy od svojich originálnych verzií z roku 1999 podstatne líšia, čo platí hlavne o Carlosovi. Ten vyzerá na nepoznanie, no určite to napravia originálne skiny v plnej verzii hry.

Resident Evil 3
Zdroj: Adam Martiš

Na koniec sa ešte posťažujem, že demo dokážete bez problémov prejsť za krátkych 15 minút a končí v tej najlepšej možnej chvíli. Na konci vás poteší aspoň nová ukážka, ktorá vyzerá epicky. Môj prvý dojem z hry je teda veľmi kladný, no zároveň ničím neprekvapil. Koniec koncov sa dočkáme toho istého ako minulý rok, len s inými postavami a rozdielnym príbehom. A na tom samozrejme nie je nič zlé, keďže Resident Evil 2 boha excelentná hra. Už sa neviem dočkať plnej verzie.

Michal (PlayStation 4)

Na Resident Evil 3 čakám už od oznámenia a bol som nesmierne nadšený, keď sme dostali príležitosť si zahrať aspoň kúsok z hry. Demo ponúklo pohľad na ulice Raccoon City, ktoré boli v Resident Evil 2 pomerne zanedbané, keďže sa dej odohrával prevažne v interiéroch. Demo som hral na PlayStation 4 a bežalo takmer perfektne, ale ak sa na obrazovke objavilo viacero nepriateľov a prišlo ku výbuchu, FPS trocha spadli. Verím, že tento problém určite nebude aj vo výslednom produkte.

Do oči mi okamžite udrelo prostredie. Bolo detailnejšie ako v predošlej hre a vyzeralo lepšie. Mňa ako milovníka cyberpunk štýlu potešili neónové názvy obchodov, ktoré sú takmer na každej streche. Veľmi to pomohlo s farbami na uliciach, ktoré by boli inak prevažne sivé. Na mokrej zemi sa tieto farby krásne odrážali a pôsobili takmer ako skutočné. Grafický pokrok je vidieť aj pri cutscénách. Už pri začatí dema vidíme jednu, v ktorej sa nám predstavujú vedľajšie postavy.

Resident Evil 3
Zdroj: Adam Martiš

V deme som narazil aj na Nemesisa. Ten mi dal poriadne zabrať a nenechal ma ani chvíľu stáť na jednom mieste. V porovnaní s Mr. X je Nemesis rýchlejší a s ďalekým dosahom. Za zmienku stoji aj to, že celé demo bolo viac orientované na akciu. Vyskytlo sa tu viacej infikovaných a náboje boli na každom kroku. Či bude aj hra samotná rovnaká ešte nevieme, ale osobne by mi táto zmena nevadila.

Ak ste hrali predošlé Resident Evil 2, v novom Resident Evil 3 sa budete cítiť ako doma. Ovládanie je rovnaké, teda až na pribudnutie nového Dodge manévru. Ten vám pomôže sa rýchlo vyhnúť infikovaným. Ja som ho osobne najviac využil pri stretnutí s Nemesis, keďže z predošlej hry už viem, ako sa efektívne uhnúť infikovaným. Na záver dodám, že sa hra uberá skvelým smerom a verím, že sa dočká takých hodnotení, ako Resident Evil 2, ak nie lepších.

Leo (PC)

Keďže som obrovským fanúšikom série Resident Evil, príchod nového dema som dychtivo očakával. A vyzerá to tak, že sa máme na čo tešiť. Demo som odohral na svojom PC a môžem povedať, že splnilo všetky moje očakávania. Prvá vec, ktorá ma prekvapila, bola nový vzhľad menu s pohľadom na Nemesisa. Zatiaľ, čo som nastavoval hru na maximálne detaily, kvalitný soundtrack ma ťahal demo už zapnúť. A tak neostávalo nič iné, len sa do toho pustiť.

Resident Evil 3
Zdroj: Adam Martiš

Hra bežala plynulo a grafika bola naozaj dobrá s nesmiernymi detailmi. Môžem s radosťou povedať, že hra mi ani raz neklesla pod 60 FPS. Za všetku túto optimalizáciu môže RE engine, na ktorom je hra budovaná. Z interiérov policajnej stanice v Resident Evil 2 sa teraz dostávame na otvorené ulice v Raccoon City. Hra je tým pádom otvorenejšia a hráči majú čo objavovať. Mesto je graficky veľmi pekne spracované. Všade je krv, zničené autá a mŕtvoly, ktoré ožívajú.

Autori nezabudli ani na nejaké tie collectibles. Snažil som sa preskúmať každé zákutie, no z 20 som našiel len 2. Takisto sú tu aj zamknuté trezory. Aby ste získali pre trezor kód, musíte vyriešiť hádanku, podobne, ako tomu bolo v Resident Evil 2. Na druhej strane to vyzerá tak, že hra bude oveľa viac akčnejšia ako jej predchodca. Usúdil som to z množstva nájdenej munície v porovnaní s RE2. Ovládateľnosť je v podstate tá istá. Jedinou novinou je, že naša hlavná postava Jill dostala nový dodge manéver.

Ide o úskok. Týmto spôsobom sa dá ľahšie vyhnúť infikovaným a hlavne Nemesisovi. Mimochodom, Nemesis je tu spravený naozaj vynikajúco. Autori presne trafili jeho hrôzostrašný výzor. To, že Nemesis dokáže za vami utekať a má hák, ktorým si vás vie pritiahnuť k sebe, robí z neho ešte horšieho nepriateľa, než akým bol Mr. X. Aby som to zhrnul, demo bolo výborné a som presvedčený, že hra bude tiež.

Resident Evil 3
Zdroj: Adam Martiš

27. marca si budeme môcť vyskúšať aj otvorenú betu hry Resident Evil Resistance, ktorá neskôr príde s plnou verziou Resident Evil 3. Jedná sa o multiplayer režim na štýl hier ako Dead by Daylight alebo Friday the 13th: The Game. Z otvorenej bety vám určite prinesieme naše pocity.

Skúsili ste si demo hry Resident Evil 3? Vaše postrehy nám napíšte do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -