Tento iPhone prevalcuje slovenský trh. Apple zásadne mení cenovú stratégiu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nový iPhone SE 4. generácie zbúra slovenský trh

Na Slovensku je neuveriteľné množstvo ľudí, ktorí by si žiadny iný telefón ako iPhone nekúpili. Aj preto patria smartfóny od kalifornskej spoločnosti Apple medzi najpredávanejšie kúsky na našom trhu. Stále však treba uznať jedno: iPhony sú poriadne drahé. Aj preto si myslíme, že práve tento telefón zbúra slovenský trh a stane sa tým najpopulárnejším iPhonom za posledných pár rokov.

Reč je o nasledujúcej generácii modelového radu iPhone SE. Spoločnosť Apple začala experimentovať s lacnejšími telefónmi ešte v roku 2013, kedy predstavila iPhone 5C. Pri tejto generácii vzali tradičné telo iPhonu 5 a drahšie materiály ako hliník a sklo nahradili plastom. Šlo teda o skvelú voľbu pre ľudí, ktorí jednoducho chcú vstúpiť do ekosystému Apple a vyhovuje im iOS, no nechcú platiť cenu za najprémiovejší model. Nešlo vyslovene o neúspešný iPhone, no taktiež nešlo o tak veľký hit ako nasledujúce pokusy.

vsetky iphone 15
Zdroj: Apple

Pri prvom iPhone SE (2016) Apple zvolil trochu inú stratégiu. Miesto plastov a neprémiového tela použili telo z iPhonu 5S s vynovenými internými komponentmi. Prvá generácia iPhonu SE sa začala predávať súbežne s iPhonom 6S, výmenou za vtedy 2-ročný dizajn teda mohli zákazníci ušetriť pomerne slušnú sumu peňazí bez zdanlivo veľkých kompromisov. Podobným smerom išiel aj iPhone XR v roku 2018, ktorý bol taktiež mimoriadne obľúbený.

Ešte väčším hitom sa stal iPhone SE 2. generácie, ktorý bol predstavený v roku 2020 a využíval dizajn iPhonu 8. Úspech tohto modelového radu potvrdila aj 3. generácia iPhonu SE (2022), ktorý si taktiež prepožičal telo od iPhonu 8, no vnútri sa nachádzal výkonný čip A15 Bionic. Tento smartfón s veľmi výhodnou cenou (na to, že ide o iPhone) sa taktiež stal hitom a tou najlepšou voľbou pre mnohých ľudí. A myslíme si, že nasledujúci iPhone SE bude ešte populárnejší.

Od roku 2016 vychádza každé 2 roky

Ako informuje portál Gizmochina, Apple pravdepodobne tento rok vydá novú generáciu iPhone SE 2024, aby si tak zachoval časový rozostup „každé dva roky“. Informácie ešte neboli oficiálne potvrdené, no viacero nezávislých zdrojov tomu nasvedčuje.

iphone se 2024
Zdroj: X / @MajinBuOfficial

Tento rok by teda mala prísť 4. generácia iPhonu SE, pričom sa môžeme tešiť na veľké zmeny oproti predchádzajúcej 3. generácii. Apple vynoví dizajn, na zastarané telo iPhonu 8 tak môžete zabudnúť. Nasledujúci dostupnejší smartfón by mal podľa všetkého využívať úplne vlastný dizajn, inšpirovaný ešte nevydaným iPhonom 16. Opäť raz tak pôjde o zmenu stratégie, ktorá sa môže Applu poriadne vyplatiť.

iPhone SE bude skvelou voľbou pre väčšinu Slovákov

Používatelia pri kúpe nového iPhonu SE vôbec nebudú mať pocit, že o niečo prichádzajú, keďže navonok bude pôsobiť naozaj moderne. Tým najviac očividným rozdielom bude len jedna 48 Mpix primárna kamera.

Zvyšok hardvéru taktiež nenasvedčuje veľké kompromisy oproti tomu, čo očakávame, že bude obsahovať iPhone 16. Ako ďalej informuje Gizmochina, predchádzajúce uniknuté informácie už naznačili, že iPhone SE 4. generácie bude disponovať 3 279-mAh batériou a 6,1-palcovým OLED displejom. Zobrazovací panel bude pravdepodobne podporovať obnovovaciu frekvenciu len 60 Hz, podobne ako iPhone 16 a iPhone 16 Plus.

Na prednej strane sa bude nachádzať Face ID a poteší aj prítomnosť USB-C konektoru a mapovateľného tlačidla Action button.

Výrez v samotnej obrazovke nového iPhonu SE by mal pripomínať najnovšie prémiové telefóny od Applu, prítomná bude aj podpora pre Dynamic Island. Ako informuje leaker Majin Bu, rozmery telefónu budú podobné iPhonu XR, ktorý meria 150,9 x 75,7 x 8,3 mm. Pre porovnanie, posledný iPhone SE (2022) meria 138,4 x 67,3 x 7,3 mm.

Ostáva otázne, na čom bude Apple pri tejto generácii lacnejšieho iPhonu šetriť. Okrem prítomnosti len jednej kamery môžeme očakávať aj použitie staršieho čipu. Zatiaľ však vyzerá, že rozdiely medzi iPhonom 16 a novým iPhonom SE budú pomerne nepatrné pre množstvo používateľov a budeme ho môcť nazývať skôr iPhonom 16 „Lite“.

Čo zatiaľ hovoríte na nový iPhone SE (2024)? Zaujal vás tento smartfón a plánujete si ho zadovážiť, alebo dáte prednosť prémiovejším a drahším modelom? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

  1. Predražene šmejdy.Bateria ktora nevydrži den.LCD len 69Hz to je daleko za konkurenciou.Navyše cena nebude nižšia ako 600e takže o Prevalcovani trhu silne pochybujem.

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -