Už vieme, prečo Zaklínač od Netflixu tak sklamal. Autor kníh odhalil trpkú realitu

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Andrzej Sapkowski o seriáli Zaklínač

Andrzej Sapkowski je poľský autor, ktorého knižná séria Zaklínač sa teší svetovému úspechu. Podľa kníh vznikli aj populárne videohry a tiež seriál od Netflix. Jeho prvá séria vyšla ešte v roku 2019 a tešila sa veľkému úspechu, no popularita seriálu s každou ďalšou sériou klesá. A určite tomu nepomôže vyjadrenie autora kníh, ktorý si z natáčania seriálu odnáša trpkú skúsenosť.

Jedným z najčastejších dôvodov, pre ktorý kritizujú seriál fanúšikovia, je prílišný odklon od pôvodných kníh. Po novom sa na stranu nespokojných ľudí pridáva aj Sapkowski. Ako informuje portál MovieWeb, Sapkowski sa ukázal na nakrúcaní seriálu a mal niekoľko kreatívnych návrhov, ktoré ale nikto nebral vážne, pretože je „iba“ spisovateľ:

Och, nakrúcanie bolo ohromné, ohromné, úžasné. Ale nie, možno som im dal nejaké nápady, ale nikdy ma nepočúvali. Nikdy ma nepočúvali. Ale to je normálne, to je normálne. „Kto je to? To je spisovateľ, to je nikto.“

Sapkowski sa nie uplne pozitívne k seriálu vyjadroval aj v minulosti. Nepovedal síce, že by sa mu seriálová adaptácia jeho diel nepáčila, no povedal, že videl lepšie a videl aj horšie. Filmové alebo seriálové adaptácie ale nikdy presne nekopírujú knižnú predlohu. Nie je tak prekvapením, že sa tvorcovia rozhodli aj pri tomto seriáli ísť vlastnou cestou.

S prílišným odklonom od pôvodného materiálu nesúhlasil napríklad ani Henry Cavill, ktorý stvárnil hlavnú postavu Geralta. Cavill je totiž veľkým fanúšikom ako kníh, tak videohier, a preto sa pokúsil počas natáčania niektoré veci urobiť podľa seba.

V druhej sérii napríklad použil dialógy z kníh, ktoré neboli v pôvodnom scenári, a to bez toho, aby to prekonzultoval s tvorcami. Scény sa ale aj napriek tomu dostali do finálneho zostrihu.

V štvrtej sérii uvidíme nového Geralta

Cavill je síce veľkým fanúšikom tohto fiktívneho sveta a Geralta stvárnil bravúrne, v štvrtej sérii ho už ale neuvidíme. Pred rokom totiž herec oficiálne ohlásil odchod zo seriálu, aj keď presný dôvod neudal. Špekulovalo sa, že to mohlo byť práve kvôli smeru, akým sa dejovo seriál vybral. Odchod obľúbeného herca zasiahol mnohých fanúšikov, čo sa odrazilo na nízkej sledovanosti tretej série.

Aj napriek tomu sa ale môžeme tešiť na štvrtú sériu, v ktorej Cavilla nahradí Liam Hemsworth. Čo sa týka zvyšných hlavných postáv, herečky Freya Allan a Anya Chalotra v ich hraní budú naďalej pokračovať. Scenáre k novej sérii majú mať scenáristi aj napriek nedávnemu štrajku už čoskoro napísané a produkcia by tak mohla začať niekedy v budúcom roku.

Mal by podľa vás dostať Sapkowski viac priestoru pri vývoji seriálu, ktorý je inšpirovaný jeho knihami? Dajte nám vedieť váš názor do komentárov.

Zdroj: movieweb.com

Mohlo by sa ti páčiť

6 COMMENTS

  1. hovno sklamal mňa to bavií hlavne prvá a druhá séria super bola paráda tá tretia už bola slabšia:) viem že Cavil aj odišiel kôli scenáristom to že tam už nebude on to už nebude ono a stratí to enormne sledovanosť čo už možno sa stane nejaké to šťastíčko že sa zmenia scenáristi a Cavil sa vráti ale to je vo hviezdach

  2. Nieje to prvý seriál zaklínač a ani ten najhorší 🤷 vcelku nechápem čo ľudí tak pohoršuje na obsadení pretože v knihách sa až tak nerozobera farba pleti a homosexuálna je už pôvodná séria s cyrilou ja som po prečítaní všetkých kníh skôr spokojný s tým že sa niekomu podarilo zaklínača ešte viac dostať k ľuďom ….celá táto generácia je blbá chceme niečo ani nevieme čo vlastne a prestávame používať predstavivosť.

  3. Prvá séria bola naozaj vyborna .druhu som zacal pozerať s úplným! nadšením ,ale po dopozerani som mal zmiešané pocity .no po dopozerani 3 serie som bol veľmi sklamany a uplne ľutujem cas ktorý som stratil sledovaním tej serie.u 4 serie tu chybu uz neurobím a uz len preto ze tam nebude hlavna postava pokazili co sa dalo klasicky netflix. Byt spisovateľ zaklínač mal by som nočné múry po pozretí poslednej sérii

    • Mne stačilo, keď v jednom rozhovore, kde bol aj Cavil ten druhý hovoril, že scénaristi si robili srandu z kníh od začiatku, prepisovaly dej a postavy a celé to budilo taký dojem, že to boli taký tí progresívny wokefans, ktorý všetko prepíšu, aby to bolo „správne“ a z predlohy moc neostalo ani z pôvodného vyznenia.

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -