Tvrdé postihy sa dotknú aj Slovákov. Streamovací gigant im bude môcť zrušiť celý účet

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 22 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Aktualizované 3. októbra: Streamovacia služba Disney+ začala presadzovať svoju novú politiku zameranú na obmedzenie zdieľania hesiel medzi používateľmi. Zdá sa, že postihy pre používateľov pri porušení podmienok budú tvrdé – služba si totiž vyhradzuje právo obmedziť prístup do Disney+ alebo používateľovi úplne zrušiť účet, informuje Variety.

U nás na budúci rok

Spoločnosť Disney po vzore Netflixu reaguje na nepriaznivé hospodárske výsledky a pristupuje k obmedzeniu zdieľania účtov medzi používateľmi. Znamená to, že kto svoj účet zdieľa s osobami žijúcimi mimo jednej spoločnej adresy, porušuje podmienky služby a praktiku musí obmedziť. V opačnom prípade môže služba začať konať. Práve v tomto duchu Disney+ informuje svojich predplatiteľov v Kanade, kde obmedzenie zdieľania účtov vstúpilo do platnosti na začiatku októbra.

„Pokiaľ to váš balíček predplatného nepovoľuje, nemôžete zdieľať svoje predplatné mimo vašej domácnosti. Pri nedodržaní môžeme obmedziť alebo ukončiť prístup k službe a/alebo podniknúť akékoľvek iné kroky, ako to umožňujú zmluvné podmienky“.

Okrem iných si služba v prípade porušenia podmienok vyhradzuje právo aj na zrušenie celého účtu. Disney v upozornení naznačuje, že používateľom predstaví balíček, v ktorom bude možné jeden účet zdieľať aj medzi ďalšími osobami mimo jednej adresy. Detaily podobného balíčka zatiaľ nepoznáme, navyše sa môžu regionálne líšiť. Stačí sa pozrieť na Netflix, ktorý napríklad v Česku umožňuje do účtu pridať jedného alebo dvoch dodatočných členov za zvýhodnených cenových podmienok, no na Slovensku túto možnosť nepredstavil.

Disney+ avizuje, že s obmedzovaním zdieľania účtov bude pokračovať na ďalších trhoch, pričom globálne uplatňovanie novej politiky sa očakáva v priebehu budúceho roka. Správy o obmedzení prichádzajú iba pár dní po zdražovaní služby. Disney+ už od novembra zvyšuje ceny predplatného zo 7,99 € mesačne na 9,99 mesačne. Alebo tiež zo 79,90 eura na rok na 99,90 eura. Nové ceny vstúpia do platnosti od 1. novembra tohto roka.

Zdieľanie hesiel na Disney+ bude minulosťou

Pôvodný článok: Streamovacia služba Netflix prednedávnom utrpela veľkú kritiku od svojich používateľov za to, že zakázala zdieľanie hesiel medzi viacerými domácnosťami. Pre predplatiteľov kontroverzné riešenie, pre firmu spôsob navýšenia zárobkov. Týmto krokom sa ale inšpirovala aj pomerne mladá streamovacia služba Disney+, ktorá rovnako plánuje obmedziť zdieľanie hesiel.

Nové podmienky začnú platiť už od 1. novembra tohto roku v Kanade. Web The Verge informuje, že kanadskí používatelia služieb už boli o pripravovaných obmedzeniach upovedomení. V maily, ktorý dostali, sa však neuvádzajú, akým spôsobom chce služba zdieľanie hesiel obmedzovať . Informuje ich len o tom, že zavádzajú obmedzenia pri zdieľaní účtu mimo domácnosti.

Zákaz zdieľania účtov a hesiel mimo domácnosti

Disney v nových podmienkach zmluvy s predplatiteľmi tvrdí, že spoločnosť bude analyzovať účty a zisťovať, či dodržiavajú pravidlá. Ak dôjde k ich porušeniu, spoločnosť môže obmedziť alebo ukončiť prístup k Disney+ na konkrétnom zariadení. Podľa nových pravidiel má dokonca Disney účtovať dodatočné poplatky za to, ak Kanaďania zdieľajú heslá s niekým mimo svojej domácnosti.

Ako to bude prebiehať v praxi uvidíme od 1. novembra. Obmedzenia v Kanade sú len začiatok, služba chce praktiku následne rozšíriť do ďalších regiónov, vrátane Slovenska. O tomto kroku jednej z najmladších, no zároveň aj najväčších streamovacích služieb sa ale hovorilo už dlhšiu dobu. CEO spoločnosti Disney, Bob Iger, napríklad minulý mesiac prezradil, že spoločnosť aktívne hľadá spôsob, ako predchádzať a zabrániť zdieľaniu hesiel mimo jednej domácnosti.

Zlý krok pre sledovateľov, dobrý pre Disney

Iger taktiež poznamenal, že Disney možnosti, ako monitorovať prihlásenia používateľov, vďaka čomu sa môžu dozvedieť o porušení nových pravidiel. Netflix predplatiteľov monitoruje napríklad na základe IP adresy, lokality prihlásenia či ďalších faktorov ako napríklad identifikačného čísla zariadenia. Rovnaké informácie teraz začne vyhodnocovať aj Disney+, na základe čoho bude vedieť určiť, či dochádza k porušeniu podmienok.

Zdieľanie hesiel k jednému účtu patrí k obľúbeným praktikám používateľov, ako na predplatnom ušetriť. To sa však nepáči streamovacím službám, ktoré prichádzajú o peniaze. Aj preto sa teraz snažia zdieľaniu hesiel zabrániť. Netflix na Slovensku krok zaviedol iba pred pár mesiacmi, čoskoro bude nasledovať Disney+. Kedy služba začne praktiku blokovať alebo dodatočne spoplatňovať aj u nás nateraz nie je známe.

Aký máte názor na tieto nové taktiky streamovacích služieb? Majú podľa vás reálne odôvodnenie, alebo ide o nenásytnosť gigantov?

Zdroje: finance.yahoo.com, theverge.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. „Zdieľanie hesiel k jednému účtu patrí k obľúbeným praktikám používateľov, ako na predplatnom ušetriť. To sa však nepáči streamovacím službám, ktoré prichádzajú o peniaze. “

    streamovacie sluzby neprichadzaju o ziadne peniaze! Ak ponuknem v hodnote predplatneho 4 pristupy a potom mi vadi, ze sa naozaj pozeraju 4 streamy naraz, tak som pokrytec a zasluzim si skrachovat! Takze ferove riesenie pre vsetkych je ponuknut za seriozny poplatok 1 pristup, a kto bude chciet, kupi si 2,3..20000 pristupov to je jeho vec. A uplne najlepsie by bolo, keby vsetky tie sluzby zlucili do 1, bol by pokoj.

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -