Google Play sa hemží podvodníkmi. Tieto aplikácie v žiadnom prípade nesťahujte

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

ESET našiel v Google Play špionážne aplikácie

Výskumníci spoločnosti ESET identifikovali 12 špionážnych aplikácií pre Android, ktoré zdieľajú rovnaký škodlivý kód, pričom šesť z nich bolo dostupných aj na obchode Google Play. Všetky aplikácie sa vydávali za nástroje na zasielanie správ, okrem jednej, ktorá sa vydávala za spravodajskú aplikáciu.

Tieto aplikácie na pozadí tajne spúšťajú malvér – trójsky kôň pre vzdialený prístup (remote access trojan – RAT) s názvom VajraSpy, ktorý používa na cielenú špionáž APT skupina Patchwork. Kampaň sa zamerala najmä na používateľov v Pakistane. Na základe analýzy spoločnosti ESET útočníci pravdepodobne použili romantické pasce, aby svoje obete nalákali na inštaláciu škodlivého softvéru.

Malvér VajraSpy disponuje celým radom špionážnych funkcií, ktoré možno rozšíriť na základe oprávnení udelených aplikácii. Dokáže kradnúť kontakty, súbory, protokoly hovorov a SMS správy. Niektoré verzie môžu dokonca extrahovať správy z aplikácií WhatsApp a Signal, nahrávať telefónne hovory a vyhotovovať fotografie pomocou fotoaparátu.

Podľa dostupných údajov boli škodlivé aplikácie, ktoré boli k dispozícii v službe Google Play, stiahnuté viac ako 1400-krát. Počas analýzy spoločnosti ESET viedlo slabé prevádzkové zabezpečenie jednej z aplikácií k odhaleniu niektorých údajov o obetiach, čo umožnilo výskumníkom lokalizovať 148 napadnutých zariadení v Pakistane a Indii. Tie boli pravdepodobne skutočnými cieľmi útokov.

eset logo robot
Zdroj: ESET

Aplikácie sú stále dostupné v alternatívnych obchodoch s aplikáciami

Ako partner Google App Defense Alliance spoločnosť ESET identifikovala škodlivé aplikácie a nahlásila ich spoločnosti Google a v obchode Play už nie sú dostupné. Aplikácie sa však stále nachádzajú v alternatívnych obchodoch s aplikáciami.

V minulom roku ESET odhalil škodlivú spravodajskú aplikáciu Rafaqat využívanú na krádež informácií o používateľoch. Ďalší výskum odhalil niekoľko ďalších aplikácií s rovnakým škodlivým kódom. ESET analyzoval 12 škodlivých aplikácií, z ktorých šesť bolo dostupných v Google Play a šesť sa našlo v databáze VirusTotal. Tieto aplikácie mali rôzne názvy, napríklad Privee Talk, MeetMe, Let’s Chat, Quick Chat, Rafaqat, Chit Chat, YohooTalk, TikTalk, Hello Chat, Nidus, GlowChat a Wave Chat.

Na nalákanie svojich obetí útočníci pravdepodobne použili cielené romantické návnady. Obete najprv kontaktovali na inej platforme a potom ich presvedčili, aby prešli na aplikáciu na chatovanie, v ktorej sa skrýval trójsky kôň.

google play
Zdroj: Wikimedia Commons

„Sociálne inžinierstvo je silnou zbraňou kyberzločincov. Dôrazne neodporúčame klikať na akékoľvek odkazy na stiahnutie aplikácie, ktoré sú odoslané v chatovej konverzácii. Môže byť ťažké zostať odolný voči falošným romantickým ponukám, ale oplatí sa byť vždy ostražitý,“ radí výskumník spoločnosti ESET Lukáš Štefanko, ktorý tento spyvér odhalil.

Podľa databázy MITRE ATT&CK nebola skupina Patchwork definitívne priradená k žiadnej krajine. Len nepriame indície naznačujú, že by mohlo ísť o proindickú alebo indickú skupinu. Jej útočníci sa zameriavajú najmä na diplomatické a vládne subjekty.

Viac technických informácií nájdete v špeciálnom blogu na portáli WeLiveSecurity. Najnovšie odhalenia našich výskumníkov nájdete na sieti X (niekdajší Twitter) ESET Research.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -