Prečo Marvel nechcel natočiť dva z najúspešnejších filmov MCU?

Nenechajte si ujsť

TOP 5: Najlepšie sfilmované hororové poviedky, ktoré sa oplatí čítať

TOP 5: Najlepšie sfilmované hororové poviedky Možno to ani neviete, ale mnoho z vašich obľúbených filmov má svoju literárnu predlohu. Z napínavých žánrov je to...

TOP 5: Najlepšie animované filmy, ktoré jednoducho musíte tento Halloween vidieť. Ktorý je váš obľúbený?

Najlepšie animované filmy na Halloween Halloween je tu a s ním aj obdobie strašidiel, hororov, sladkostí a masiek. Tento rok ho však nemôžeme osláviť tak,...

KVÍZ – Ktorá halloweenska príšera si ty? Urob si náš špeciálny strašidelný kvíz a zisti to

Halloweensky KVÍZ Halloween. Obdobie tekvíc, strašidiel a cukríkov. Sviatok typický hlavne pre západné krajiny sveta, no do istej miery sa teší aj obľube u nás,...

Vedecká štúdia určila 35 najstrašidelnejších hororov kinematografie. Ktorý z nich získal prvé miesto?

Stuhnutá krv v žilách, ťažké dýchanie a zrýchlený srdcový tep. Strach. Aké pocity vyvolávajú kvalitné horory vo vás? Každá hororová snímka straší svojich divákov...
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 20 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Všetky najúspešnejšie filmy MCU nemuseli vzniknúť

Šéf The Walt Disney Company Bob Iger vo svojej novej knihe The Ride of a Lifetime prezradil, že nie všetky najúspešnejšie filmy MCU mali pôvodne vzniknúť. Aby sme porozumeli tomu, o čom vlastne píše aj portál Screenrant, musíme sa pozrieť na to, ako sa vlastne vyvinul vzťah medzi spoločnosťami a vysoko postavenými riaditeľmi.

4. fáza mcu marvel
Zdroj: wearemoviegeeks.com

Marvel Studios vs. Marvel Entertainment

V roku 2009 spoločnosť The Walt Disney Company kúpila Marvel Entertainment za 4 miliardy amerických dolárov. Marvel Entertainment, ktorému šéfoval Ike Perlmutter, ako celok zastrešoval rôzne aktivity dcérskych firiem, medzi ktoré patrili Marvel Games, Marvel Television, Marvel News Media a v neposlednom rade Marvel Studios, ktorému šéfoval aj šéfuje Kevin Feige.

Samotné filmy teda vznikali vo firme Marvel Studios, ktorá bola pod dohľadom Marvel Entertainment, ktorý bol pod dohľadom The Walt Disney Company. To trvalo až do roku 2015, kedy sa odohrali veľké zmeny v štruktúre. Po kontroverzných vyjadreniach Perlmuttera a Feigeho nespokojnosťou s jeho šéfom sa rozhodlo, že Marvel Studios sa odpojí od Marvel Entertainment a bude fungovať ako samostatná jednotka pod spoločnosťou Walt Disney Studios, divíziou The Walt Disney Company.

V skratke, štrukturálne zmeny v roku 2015 zaistili, že Ike Perlmutter stratí slovo pri rozhodovaní o Marvel filmoch a Kevin Feige bude mať voľnejšiu ruku. Odvtedy, zdá sa, všetko išlo hladko. Teraz však dostávame bližší pohľad na to, ako to fungovalo predtým.

ike perlmutter
Isaac “Ike” Perlmutter; Zdroj: forbes.com

Iger o Prelmutterovi

Ako som spomenul v prvom odstavci, Bob Iger, ktorý je už vyše 15 rokov šéfom masívneho konglomerátu Disney, ktorý zamestnáva cez 200 000 ľudí, vydal knihu o jeho príbehu. Nie vždy sa mu so všetkými zo zamestnancov pracuje najlepšie, čo popísal v istej situácii:

“Som v tomto biznise už tak dlho, že som počul všetky staré argumenty a naučil som sa, čo to vlastne tie staré argumenty sú. Staré, nechápajúc, kde sa svet nachádza teraz a kam by mal smerovať. Mali sme šancu natočiť skvelý film a pozdvihnúť primálo reprezentovanú časť populácie USA, pričom tieto ciele sa vzájomne nevylučovali. Zavolal som Ikemu a povedal som mu, aby informoval svoj tím, že majú prestať stavať zátarasy pred Black Panthera a Captain Marvel.”

Bob Iger
Robert Allen Iger; Zdroj: awfulannoucing.com

V skratke, vrcholom konfliktnej situácie medzi vysoko postavenými riaditeľmi bola otázka filmov o minoritných skupinách ľudí a v spoločnosti znevýhodnených demografiách. Kevin Feige chcel dlhé roky pred reštruktulizáciou z roku 2015 natočiť filmy o vyššie spomenutom Black Pantherovi či Captain Marvel. Veril, že by uspeli. Ike Perlmutter z Marvel Entertainment však namietal, pričom odkazoval na štatistiky – tie podľa neho vraveli, že filmy s afro-americkými protagonistmi zarábajú menej.

Do konfliktu nakoniec musel vstúpiť Bob Iger, ktorý rozhodol o rozdelení Marvel Studios od Marvel Entertainment. Výsledkom bolo, že zúfalý Feige, ktorému Perlmutter hádzal pod nohy polená, mal zrazu voľnosť vo vývoji Marvel Cinematic Universe. Okamžite, keď sa do tejto pozície dostal, združil ekonomický úspech s tým sociálnym a dal zelenú Black Pantherovi a Captain Marvel.

Najúspešnejšie filmy MCU
Zdroj: wall.alphacoders.com

Najúspešnejšie filmy MCU nemusia byť rovnorodé

Narozdiel od toho, čím kedysi Perlmutter odôvodňoval svoje kontroverzné prehlásenia, táto dvojica filmov uspela. Black Panther si celosvetovo zarobil 1,34 miliardy dolárov, zatiaľ čo Captain Marvel priniesla do kasy 1,12 miliardy dolárov. A tam to nemusí skončiť. V blízkej budúcnosti totižto uvidíme ďalšie príbehy, v ktorých budú vystupovať diverzné skupiny ľudí.

Dávnejšie sme vám písali o tom, že Spider-Man by v MCU mohol byť gayom. Tom Holland na otázku, či by sme niekedy mohli vidieť homosexuálneho Petera Parkera, odpovedal: “Áno, samozrejme.” Avšak, samotný herec o tom nerozhoduje:

“Viem toho však veľa o budúcnosti Marvel, pričom v nasledujúcich rokoch budú reprezentovať množstvo rôznych ľudí. Svet nie je tak jednoduchý ako heterosexuálny biely chalan. Tam to nekončí a tieto filmy musia reprezentovať viac ako jeden druh človeka.”

kevin feige
Kevin Feige; Zdroj: timesunion.com

Všetko teraz záleží na šéfovi Marvel Studios. Ten už však potvrdil, že budúcnosť MCU sa spolieha aj na viacero LGBT superhrdinov: “Netajili sme to a nebáli sme sa povedať, že to prichádza… už čoskoro.”

Toto “čoskoro” môže odkazovať na pripravovaný film Thor 4 (Love and Thunder), v ktorom bude Valkyrie (Tessa Thompson), nová vládkyňa Asgardu, hľadať svoju kráľovnú, s ktorou bude zdieľať trón. Ten uvidíme koncom roka 2021Sme zvedaví, kam nás to zavedie.

Vnímate rozmanitosť postáv v MCU ako dostatočnú? Robí reprezentáciou skupín ľudí Marvel skvelú službu spoločnosti? Vaše názory nám zanechajte v komentároch.

Zdroj: screenrant.com, The Ride of a Lifetime, wikipedia.org, bloomberg.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Netflix ponúka originálny pohľad na Godzillu. Pozrite si prvú ukážku na anime seriál Godzilla Singular Point

Godzilla Singular Point Už budúci rok sa Godzilla opäť vráti v animovanej forme a príde zaútočiť na naše Netflix účty. Dopredu chceme ujasniť, že sa...

TOP 5: Najlepšie sfilmované hororové poviedky, ktoré sa oplatí čítať

TOP 5: Najlepšie sfilmované hororové poviedky Možno to ani neviete, ale mnoho z vašich obľúbených filmov má svoju literárnu predlohu. Z napínavých žánrov je to...

Dokážu aj Nemci natočiť kvalitný historický seriál? | Barbari RECENZIA

Barbari RECENZIA Barbari RECENZIA - Na Netflix v poslednom čase pribúda čoraz viac kúskov z produkcie krajín, kde angličtina nie je primárnym jazykom. Nórske krimi,...

Prinášame vám 8 možných verzií Hulka, ktoré by sa mohli ukázať v 4. fáze Marvel Cinematic Universe

Možné verzie Hulka v budúcom MCU Kto by nepoznal hrdinu Bruca Bannera a.k.a. Hulka. Obyčajný vedec, ktorého keď nahneváte, tak sa premení na nezničiteľné zelené monštrum....

FOTO: Kate Winslet musela na natáčaní filmu Avatar 2 vydržať pod vodou 7 minút a 14 sekúnd

Záber z natáčania Avatar 2 ukazuje Kate Winslet Pokračovania Avatara sa nám neustále odsúva. Druhá časť tu mala byť už tento rok v decembri, avšak...