Čierna Kleopatra bola len začiatok. Netflix čelí kontroverzii kvôli obsadeniu ďalšej historickej postavy

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Čierny Hannibal vyvolal vlnu kritiky voči Netflixu

Kontroverzie ohľadom meniacich sa rás postáv neutíchajú. V posledných rokoch vzbudili rozvášnené reakcie obsadenie hercov do fiktívnych postáv Ariel, Snehulienky či Herkulesa. Samozrejme, v tomto prípade sa naskytuje argument, že ide o rozprávkové charaktery – pri nich predsa na farbe pleti nezáleží. Jestvujú vecné názory pre aj proti, no o niečo horlivejšia začne byť debata, keď tvorcovia obsadzujú hercov do postáv v historických projektoch, v úlohe skutočnej osobnosti, ktorá žila. A práve v tomto smere si Netflix poriadne zavaril, informuje Variety, keď do role Hannibala Barkasa obsadil černošského herca Denzela Washingtona.

Celá situácia pripomína kontroverziu ohľadom černošskej Kleopatry, ktorú si v ďalšom projekte Netflixu zahrala herečka Adele James. Egyptskí akademici sa vyjadrovali proti jej obsadeniu (Arab News), keďže skutočná vládkyňa Egyptskej ríše sa narodila v Alexandrii a pôvodom pochádzala z gréckej dynastie. Teraz je na rade ďalší historický vládca mocnej ríše.

Kto bol Hannibal Barkas?

Hannibal Barkas bol vládcom Kartága približne 200 rokov pred Kristom. Bol dôležitou osobnosťou počas Púnskych vojen (románsky názov pre Kartágo), kde tento národ zo Severu Afriky bojoval proti veľkolepej Rímskej ríši. Druhá Púnska vojna sa začala jeho dobytím území v Hispaniole (dnešný Pyrenejský polostrov, hlavne Španielsko). Odtiaľ viedol najambicióznejšiu výpravu vo vtedajších dejinách, ktorou sa preslávil.

S veľkou armádou, ktorá obsahovala aj 37 bojových slonov, chcel prekročiť Alpy. Utrpel rozsiahle straty, pričom sa hovorí o 33 000 mŕtvych mužoch a slony zostali len dva. Dostal sa však až k hranici Ríma. Odtiaľ pochádza ďalší, k nemu sa viažuci výrok – Hannibal pred bránami. Rimania ho rozdrvili, on sa ale nevzdával a podnikal ďalšie výpravy. Až spojenie s gréckym kráľom Antiochom III. mu pomohlo zaručiť víťazstvo.

Jeho príbeh rozpovie režisér Antoine Fuqua, ktorý s Washingtonom pracuje už od roku 2001, kedy priniesli triler Training Day. Vtedy začala ich plodná spolupráca, priniesli spolu trilógiu Equalizera aj remake Sedem statočných v roku 2016. Tento raz uzatvoril zmluvu s Netflixom, zatiaľ nepomenovaná historická snímka príde práve na túto streamovaciu službu.

hannibal netflix film
Zdroj: TMDB

Obsadenie Washingtona bola chyba, tvrdí tuniský politik

Denzel Washington je nepochybne skvelý herec. Na svojom konte má už 2 Oscary a úlohu určite zahrá presvedčivo a podá kvalitný výkon. Kritici jeho výberu nemajú problém s jeho hereckými schopnosťami, ale s jeho farbou pleti.

Francúzske noviny Courrier International píšu, že sa objavujú sťažnosti na Washingtona v úlohe generála z Kartága práve na bývalom území tejto ríše, v dnešnom Tunisku. Proti sa vyjadrili viaceré médiá, pričom svoj názor vyjadrili aj rôzni členovia tuniského parlamentu. Yassine Mami hovorí, že Hannibal bol „západoázijského semitského pôvodu,“ aj keď sa narodil na mieste dnešného Tunisu (hlavné mesto Tuniska).

„Je tu risk falšovania histórie: musíme voči tejto téme zaujať pozíciu,“ doplnil tuniský politik.

Ako uvádza Variety, tuniské novinky La Presse taktiež vydali článok, v ktorom komentujú, že „podľa obyvateľov Tuniska a viacerých pozorovateľov ide o historický omyl.“ Iný názor však mala ministerka kultúry Hayet Ketat-Guermazi, ktorá situáciu komentovala nasledovne:

„Je to fikcia. Je ich [Netflixu] právo robiť si, čo chcú. Hannibal je historická postava a všetci sme hrdí, že bol Tunisan. Ale čo narobíme?“

denzel washington hannibal
Zdroj: Netflix

 Film vyzerá skvelo, ak si odmyslíme kontroverziu

Scenár ku chystanému filmu píše John Logan, ktorého môžeme poznať ako autora príbehov k filmom LetecPosledný samurajHugo a jeho veľký objav či bondovkám Skyfall a Spectre. Momentálne s Fuquom pracuje aj na životopisnom filme o Michaelovi Jacksonovi.

Zaujímavé je, že ide už o druhý projekt z prostredia starovekého Ríma, v ktorom v najbližšom čase Washingtona uvidíme. Vieme, že si zahrá zápornú postavu vo filme Gladiátor 2, ktorý by mal prísť v novembri budúceho roka. Ako slávneho generála ho však uvidíme bojovať proti tejto rozsiahlej ríši.

Čo si o obsadení Denzela Washingtona do úlohy Hannibala myslíte vy? Záleží vám, že je inej farby pleti ako skutočná historická postava, alebo prižmúrite oči a Netflixu odpustíte, lebo ide o ich verziu príbehu? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

8 COMMENTS

 1. Pokiaľ by film bol zaradený do kategórie fantasy, tak by to bolo OK. Ale film je v kategórii historické. Černoch, akokoľvek dobrý herec, nemôže byť v historickom filme v úlohe Hanibala doveryhodny.

  • Prepáčte, ale kto písal tento článok? Posadil by som ho späť do lavíc základnej školy, aby si zopakoval spisovnú slovenčinu. Denzel Washington nemá na konte dva Oscary, ale dvoch Oscarov.
   Čo sa samotného článku týka, to je tak keď Hollywood nevie, čo od dobroty. Nabudúce bude hrať pocahontas japonka, Snehulienku indka, Jasmine z aladinovej lampy brazílčanka a trpaslíkov hráči NBA.

   • Ma na konte dva oskary. Nie je to zijuca osoba. Je to cena nazvana ludskym menom, ale stale soska, nezivotna vec – vzor dub. Nie je to autor, kto ma problem s gramatikou :-)

  • Zaujímavá bola aj čierna slovanská vedma v Zaklínačovi, ktorá trepala niečo v africkom nárečí. Aj keď fantasy, pre mňa sa tým seriál skončil. Mimochodom podobne dopadla aj čierna Snehulienka.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -