Tieto filmy mali premiéru v ten istý deň! Ktorý z nich dokázal zarobiť viac?

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Premiéra filmov je dôležitá. Zvyčajne rozhodne o tom, ktorý z filmov zarobí viac a ktorý naopak menej. Najdôležitejší je v tomto smere hlavne otvárací víkend. Tvorcovia si počas udania dátumu premiéry svojich filmov musia byť vedomí toho, proti komu čelia. Napríklad len máloktorí tvorcovia sa odvážia súperiť o divácku účasť s filmami Toma Cruisea. Takisto nikto nechce stáť proti nejakému filmu od Marvelu. Dnes vám preto ukážeme filmy, ktoré mali alebo budú mať premiéru v ten istý deň.

Premiéra filmov v ten istý deň

1. Barbie a Oppenheimer – 20. júla 2023

premiéra filmov
Zdroj: collider.com

Napriek štrajku scenáristov, ku ktorým sa už pripojili aj herci, sa predsa len dočkáme ešte dvoch veľkých premiér. Na jednej strane je tu komédia Barbie s Margot Robbie a Ryanom Goslingom. Pod taktovkou režisérky Grety Gerwig (Lady Bird) chce mnoho divákov vidieť, ako sa najpopulárnejšia bábika vysporiada so životom v skutočnom svete.

Na druhej strane je tu veľmi očakávaný a hviezdne obsadený film Christophera Nolana Oppenheimer. Oproti komediálnej Barbie je Oppenheimer historickým eposom s Cillianom Murphym (Peaky Blinders) v hlavnej úlohe. Oba tieto filmy majú dnes (20.7.2023) premiéru a veríme, že skutočne budú stať za to.

2. Toy Story a Kasíno – 22. november 1995

premiéra filmov
Zdroj: collider.com

Podobne ako Barbie a Oppenheimer sa v tento deň proti sebe postavili dva úplne odlišné filmy. Kultový animák Toy Story sa stal medzníkom v rámci animovanej tvorby. Film Kasíno režiséra Martina Scorseseho zase patrí medzi tie najznámejšie krimi príbehy všetkých čias. V tomto prípade je jasné, že Toy Story zarobil oveľa viac, nie však kvôli tomu, že by mal oveľa väčšiu kvalitu, ale kvôli návštevnosti mladších divákov.

3. Jumanji a Neľútostný súboj – 15. decembra 1995

premiéra filmov
Zdroj: collider.com

O mesiac na to, ako mali premiéru Toy Story a Kasíno, si diváci opäť mohli vychutnať na striebornom plátne Roberta De Nira. Tentokrát sa však k nemu pridal aj ďalší herecký velikán, a to Al Pacino. Navzdory tomu, dobrodružný film Jumanji s Robinom Williamsom sa taktiež stal nesmierne kultovým. Túto rodinnú komédiu si diváci doteraz radi pripomínajú a oba spomínané filmy sa stali klasikou v rámci svojho žánru.

4. Matrix a 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím – 31. marca 1999

premiéra filmov
Zdroj: collider.com

Ako sme už spomínali, premiéra filmov je dôležitá. V tomto ohľade sa proti kultovému a vysoko uznávanému Matrixu postavila tínedžerská komédia s Heathom Ledgerom v hlavnej úlohe. Napriek tomu, že oveľa väčší úspech zožali tvorcovia Matrixu, tvorcovia 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím sa rozhodne nemali za čo hanbiť.

5. Pred polnocou a Rýchlo a zbesilo 6 – 24. mája 2013

Pred polnocou, Rýchlo a Zbesilo
Zdroj: collider.com

Rýchlo a Zbesilo je masová séria, ktorej takmer každý diel v rámci zisku vysoko prekonal daný rozpočet. Pred polnocou je zase dráma uznávaného režiséra Richarda Linklatera (Škola rocku), ktorá samozrejme v diváckej úspešnosti ťahala za slabší koniec. Napriek tomu sa však tvorcovia mohli tešiť z nominácie na Oscara.

6. Krotitelia duchov a Gremlini – 8. júna 1984

Krotitelia duchov, Gremlini
Zdroj: collider.com

Krotitelia duchov patria medzi vôbec najúspešnejšie filmy všetkých čias. Už prvý diel tejto komédie s Billom Murraym v hlavnej úlohe sa stal nesmierne kultovým. Lenže rovnako úspešní boli aj Gremlini, ktorí sa takisto stali nadčasovým dielom. V 80. rokoch sa prevažne hovorilo práve o týchto filmoch, ktoré odštartovali svoju púť v ten istý deň.

7. Vesmírne gule a Olovená vesta – 26. júna 1987

Spaceballs, Olovená vesta
Zdroj: collider.com

Paródia Vesmírne gule mala v čase svojej premiéry skutočne rázneho konkurenta a to drámu z prostredia Vietnamu Olovená vesta. Navyše tento historický vojnový film režíroval veľmi uznávaný režisér Stanley Kubrick (Osvietenie). Vesmírne gule Mela Brooksa zase zosmiešňovali prevažne Star Wars a bola to jedna z prvých úspešných paródií. Napriek odlišnosti, oba tieto filmy boli v kinách úspešné.

8. Temný rytier a Mamma Mia – 18. júla 2008

Temný Rytier, Mammia Mia
Zdroj: collider.com

Toto je v podstate niečo podobné, ako v situácii Oppenheimer vs. Barbie. A zrejme by tvorcovia oboch filmov boli nesmierne šťastí, ak by to dopadlo rovnako. Temný rytier sa totiž stal jedným z vôbec najlepších filmov na svete. V kinách pritom zarobil viac ako miliardu dolárov a získal aj niekoľko nominácií na Oscara, vrátane tej pre Heatha Ledgera. Brutálny úspech však zaznamenal aj muzikál Mamma Mia s hviezdnym obsadením. Film s rozpočtom približne 50 miliónov dokázal zarobiť viac ako 600 miliónov. Človek by ani neveril tomu, že tak úspešné filmy mali premiéru v ten istý deň.

9. Blade Runner a Vec – 25. júna 1982

Blade Runner, Vec
Zdroj: collider.com

Dva ikonické sci-fi snímky mali premiéru v ten istý deň. Blade Runner s Harrisonom Fordom a v réžii Ridleyho Scotta divákom ponúkol pohlcujúci vizuálny zážitok. Horor Vec kultového režiséra Johna Carpentera (Halloween) zase divákov ohromil svojimi groteskami, ktoré v mnohých ohľadoch pôsobili naozaj brutálne. Bohužiaľ sa v kinách obom filmom príliš nedarilo, no rokmi si získali uznanie, ktoré si ako Scott, tak Carpenter rozhodne zaslúžia.

10. Vianočný škriatok a Láska nebeská – 7. novembra 2003

Vianočný škriatok, Láska nebeská
Zdroj: collider.com

V tomto prípade patria oba tieto filmy medzi vianočnú klasiku. Will Ferrell divákov ohúril ako Vianočný škriatok Buddy, no a britská variácia Vianoc s názvom Láska nebeská sa stala kultovou súčasťou vianočnej atmosféry. Obom filmom sa v kinách nesmierne darilo a dnes ich radíme medzi tie filmy, ktoré si človek pozrie hlavne preto, aby sa vianočne naladil.

Premiéra filmov je neskutočne dôležitá, preto vám opäť pripomíname Barbie a Oppenheimera, ktoré už tento víkend štartujú v kinách.

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -