VÝBER: Toto je 7 najlepších akčných filmov 2023, ktorých sa ľudia nevedia dočkať

Nenechajte si ujsť

Kde ich nájdete, výber tých najlepších a o čom presne sú

Fanúšikovia akcie zažívajú skvelý filmový rok, počas ktorého sa ku nám dostalo hneď niekoľko výnimočných noviniek. Na niektoré sme zabudli okamžite po odchode z kina, iné sme naopak nemali ani príležitosť na veľkom plátne vidieť. Vyberáme tie najlepšie a prikladáme prehľad, na akých streamovacích službách ich u nás môžete nájsť.

Covenant

Kde ho nájdete: Prime Video

Z vojnového veľkofilmu Guya Ritchieho sa síce vykľula komerčná pohroma a celosvetovo zarobil iba necelých 22 miliónov. Nič to však nemení nič na tom, že stále ide o nadpriemernú vojnovú drámu s tradične výborným Jakeom Gyllenhaalom v hlavnej úlohe. Príbeh sleduje seržanta Johna Kinleyho, ktorý v sprievode svojho tlmočníka Ahmeda bojuje o život v horách Afganistanu. Ritchie si pri svojej novinke síce zápletku vymyslel, inšpiráciu však našiel v skutočných znepokojivých udalostiach, keď sa v Afganistane dostal späť k moci Taliban. Následne začal vyvražďovať všetkých, ktorí americkým vojakom pomáhali.

Okrem Jakea Gyllenhaala v akčnej dráme exceluje aj Dar Salima, film zaujme nečakanou dramatickou hĺbkou i kvalitne spracovanými akčnými scénami. K menším nedostatkom patrí záverečný tretí akt, ktorý pôsobí mierne uponáhľane, inak je však Covenant povinnou jazdou pre všetkých fanúšikov vojnových filmov zasadených na Blízky východ.

John Wick: Kapitola 4

Kde ho nájdete: u nás zatiaľ nedostupný (1. diel nájdete na Voyo, 2. a 3 diel na Netflixe)

Kto by bol povedal, že zabitie šteniatka bude mať takéto ďalekosiahle následky. A predsa, John Wick pokračuje v masakrovaní všetkého, čo mu odváži postaviť do cesty, čo v marci tohto roka dokázal aj v štvrtej časti najlepšej akčnej série súčasnosti. Režisér Chad Stahelski sa opäť postaral o množstvo veľkolepých akčných momentov, či už na kruhovom objazde v Paríži alebo pri nezabudnuteľnej prestrelke s brokovnicou a ohnivými nábojmi.

Do nového pokračovania skvele zapadli akčné ikony ako Donnie Yen, Hirojuki Sanada či Scott Adkins, na jednotku sa opäť podarila vykresliť aj mysteriózna atmosféra celého spoločenstva. Akcia bola čistá a brutálna, vizuálne opäť išlo o mimoriadne opojné dielo. Azda jediným väčším mínusom bola dĺžka filmu, ktorá mohla byť o niečo kratšia. Celkovo však John Wick: Kapitola 4 patrí k tomu najlepšiemu, čo sme v žánri (nielen) v tomto roku mohli vidieť. Dúfame preto, že reči o pripravovanom piatom filme sa skutočne naplnia.

Mission: Impossible Odplata – Prvá časť

Kde ho nájdete: u nás zatiaľ nedostupný, neskôr SkyShowtime (na SkyShowtime sú dostupné aj všetky ďalšie filmy série. 1. až 5. diel nájdete aj na HBO Max, Fallout je dostupný na Netflixe)

Neohrozený agent Ethan Hunt so svojím tímom sa už po siedmy raz snaží zabrániť globálne katastrofe, tentokrát v podaní nevyspytateľnej umelej inteligencie. Opäť sme tak svedkami vizuálne vyšperkovanej hry na mačku a myš, v ktorej obľúbená partia agentov zakaždým ťahá za kratší koniec, až kým nepriazeň šikovným plánom nezvráti vo svoj prospech.

Posledný diel Mission: Impossible do kín prichádzal s veľkými očakávaniami, predchádzajúci diel Fallout totiž mnohí fanúšikovia považovali za neprekonateľný. Či sa Odplate nakoniec podarilo predchodcu prekonať nechávame na každom divákovi. Faktom však je, že nový diel akčnej sérii hanbu rozhodne nerobí – opäť disponuje skvelými postavami, prehľadným dejom i nezabudnuteľnými akčnými sekvenciami. Škoda len zlého načasovania premiéry, keď Mission: Impossible padol za obeť nečakanému fenoménu Barbenheimer a komerčné očakávania nenaplnil.

Strážcovia galaxie 3

Kde ho nájdete: Disney+

Marvelu to s jeho celovečernými blockbustermi (a vlastne aj seriálmi) aktuálne príliš „nešlape“ a je evidentné, že diváci už začínajú byť presýtení neustálym cestovaním po multivesmíre a zamotanými dejovými linkami. Strážcovia galaxie 3 sa preto ukázali byť viac než príjemnou odbočkou a dali fanúšikom zaspomínať na staré zlaté časy komiksových veľkofilmov. Podobne ako predchádzajúce filmy série bol aj tretí diel naprataný vtipnými hláškami i parádnou hudbou, tentokrát jasne vynikal aj vizuálnou hravosťou a pestrofarebnosťou takmer v každom zábere.

Chémia medzi jednotlivými postavami stále funguje na jednotku, potešil aj príbeh Rocketa a uzavretie viacerých dejových liniek. Vo výsledku sa ku nám dostal dobre namiešaný mix akcie, komédie i drámy, pričom nejednému divákovi na konci zasklilo aj oči. Presne takto sme si však odchod Strážcov galaxie do filmového dôchodku predstavovali. James Gunn opäť dokázal, že svojmu remeslu rozumie a bude zaujímavé sledovať, čo dokáže s celým novým DC univerzom, na ktoré aktuálne dohliada.

Traja mušketieri: D’Artagnan

Kde ho nájdete: U nás zatiaľ nedostupný

Najslávnejší príbeh Alexandra Dumasa Traja mušketieri má na konte množstvo filmových a televíznych spracovaní, k tým vydarenejším určite patrí čerstvá tohtoročná snímka s podtitulom D’Artagnan. Tá v kinách štartovala iba v auguste tohto roka a predstavila nové poňatie nesmrteľného príbehu, kde sa Traja mušketieri snažia po boku nečakaného spojenca d’Artagnana zabrániť kardinálovi Richelieu v ľstivom pláne rozvrátiť kráľovský dvor.

Novinka sa môže pochváliť sympatickou hereckou zostavou, ktorej dominuje 34-ročný François Civil a Vincent Cassel. Oči poteší aj nestarnúca Eva Green, ktorá tu stvárňuje zlovestnú Milady de Winter v službách Richelieu, ktorá však sleduje predovšetkým vlastné ciele. Charizmatické ústredné postavy dopĺňa hravá choreografia súbojov, ktorá možno neprináša revolúciu, rozhodne ale neurazí. Aj preto nás teší informácia, že Traja mušketieri budú v dobrodružstve pokračovať aj v novom filme. Ponesie názov Traja mušketieri: Milady a do kín dorazí 14. decembra.

Equalizer 3: Posledná kapitola

Kde ho nájdete: u nás zatiaľ nedostupný, neskôr HBO Max (nájdete tu aj prvé dva diely série)

Do finále tento rok dospel aj príbeh nebezpečného bývalého agenta Roberta McCalla. Ten sa po dvojici predchádzajúcich filmov, v ktorých nakopal ruskú mafiu i skorumpovaných kolegov, snažil nájsť pokoj v malom sicílskom mestečku, ktoré začína terorizovať miestna mafia. Nech sa bývalý člen elitných jednotiek snaží ako chce, nemôže zostať nestranný a čoskoro sa s nebezpečným nepriateľom púšťa do otvoreného konfliktu.

O Equalizer 3 sa aj do tretice postaral režisér Antoine Fuqua, nedá sa teda povedať, že by cesta Denzela Washingtona ako neohrozeného bojovníka v niečom vyložene prekvapila. Stále tu máme podceňovaného, no o to nebezpečnejšieho tichého zabijaka, ktorý sa nemôže pozerať na terorizovanie svojich priateľov a rozhodne sa zasiahnuť. Akcia je opäť rýchla a brutálna, na Washingtona sa aj napriek pokročilému veku výborne pozerá a filmu svedčí aj nová sicílska scenéria. Hlavnou slabinou je priamočiary a predvídateľný príbeh, čo však v podobne ladenom príbehu vôbec neprekáža. Práve naopak, aj napriek avizovanému ukončeniu by sme Roberta McCalla v akcii ešte aspoň v jednom dobrodružstve určite privítali.

Extraction 2

Kde ho nájdete: Netflix

Komu prišiel Equalizer príliš pomalý, môže dať šancu pokračovaniu akčného megahitu Extraction. To opäť prináša vysokooktánovú akčnú zábavu, ktorá choreografiu v žánri posúva na novú úroveň. Vo veľkom sa na tom podpisuje aj dynamická kamera, ktorá zvláda natáčať dlhé sekvencie na jediný záber. V prvom filme sme si takto mohli užiť 12-minútové epické divadlo v indickom Bombaji, v pokračovaní Sam Hargrave išiel ešte ďalej a priniesol explozívnu 21-minútovú pasáž bez strihu pri väzenskej vzbure.

Boduje aj Chris Hemsworth, ktorý začína byť právom označovaný za plnohodnotného nasledovníka akčných legiend 90-tych rokov. Dobrou správou preto je, že Extraction sa na Netflixe oficiálne vráti aj s tretím filmom. V hre je dokonca aj špekulácia, že akčná značka dostane aj spin-off.

Nevieme sa dočkať aj ďalších

Vydarených akčných noviniek v tomto roku je ešte omnoho viac. Režisérsky debut na jednotku vyšiel Michaelovi B. Jordanovi v treťom diele boxerskej série Creed, v ktorej Jordan zároveň stvárňuje hlavnú úlohu. Zábavnú priamočiaru akciu priniesol aj Medveď na kokse či Rýchlo a zbesilo 10, aj keď v tomto prípade je naozaj povinnosťou zaradiť mozog na neutrál.

Z tohtoročných noviniek ďalej za zmienku stojí prekvapivo zábavné spracovanie ikonickej fantasy Dungeons & Dragons, ktorému sa však v kinách aj napriek výborným hodnoteniam príliš nedarilo. Z čerstvých noviniek môžeme s čistým svedomím odporučiť aj sci-fi Tvorca, ktoré dopláca azda len na jeden vážnejší nedostatok.

Aktuálne rok bude na akčné hity ešte mimoriadne bohatý. Komiksových nadšencov v novembri môže potešiť ženská tímovka The Marvels, fanúšikovia konkurenčného DC sa na sklonku roka pozrú na záchranu Atlantídy v druhom Aquamanovi.

Na veľkom plátne ďalej môže zaujať duchovný nástupca série Hry o život, no a o divácku priazeň sa pobije aj Netflix. Tu za zmienku stojí očakávaný neo-noirový triler The Killer od Davida Finchera či sci-fi Rebel Moon od Zacka Snydera. Najočakávanejším filmom (nielen) v akčnom žánri sa venujeme aj vo veľkom prehľade.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -