Marvel by mal skončiť. Ani najlákavejšia novinka už nespasí MCU, exkluzívne hodnotia slovenskí experti

Nenechajte si ujsť

Slovenskí odborníci vyjadrili jasný názor

Trápenie Marvelu pokračuje a po premiére jeho zatiaľ poslednej snímky je jasné, že niekdajšia komiksová jednotka už po Avengeroch poriadne stratila dych. The Marvels v kinách po otváracom víkende prepisujú negatívne rekordy návštevnosti a ukazujú, že smer, akým sa MCU vybralo, divákov viac nezaujíma.

Vlažné prijatie The Marvels je zlou správou pre celú komiksovú značku, ktorá už dlhodobo prešľapuje na mieste a teraz hľadá rýchlu cestu von. Marvel pritom momentálne bojuje s celým zástupom problémov – od drahých pretáčok svojich seriálov, cez odklady premiér, až po súdny spor s hlavnou hereckou hviezdou a náhradníkom Thanosa – Jonathanom Majorsom, na ktorom mala stáť celá 5. fáza MCU.

Zawe Ashton marvel
Zdroj: Marvel Studios

O zúfalstve Marvelu jasne vypovedá aj fakt, že zvažuje oživenie Iron Mana, Black Widow a návrat Kapitána Ameriku, ktorého osud bol rovnako uzavretý. Dokázal by návrat starej gardy superhrdinov zachrániť MCU a je to vlastne dobrý nápad?

Akou cestou by sa mal trápiaci sa Marvel ďalej vydať? Spýtali sme sa slovenských odborníkov, ktorí majú v príčinách súčasného problému MCU krištáľovo jasno.

Začalo sa to už pred rokmi

Aktuálna kríza Marvelu nie je podľa Juraja Malíčka, vysokoškolského pedagóga, filmového kritika a teoretika popkultúry, žiadnou prekvapivou správou. Súčasný stav je podľa neho predovšetkým výsledkom korporátnej chamtivosti, ktorá začala byť viditeľná po odkúpení Marvelu zo strany Disney.

Je to problém ako Marvelu ako produkčnej spoločnosti, tak aj Disney, ktoré začalo veľmi tlačiť na pílu, až z tejto veľkej franšízy urobila karikatúru, ktorá je orientovaná len na komerčný zisk.

Juraj Malíček pre Rewind.sk približuje, že v konečnom dôsledku je vlastne dobre, že Marvel so svojím posledným filmom The Marvels narazil. Teraz už si totiž spoločnosť musí naplno uvedomiť, že niečo robí zle. Komerčný neúspech The Marvels ho napriek tomu vôbec neteší, keďže novinku považuje za vydarenú. „Nemá väčšie ambície. Je len zábavný, hýbe sa na hranici komédie a miestami dokonca paródie, má veľmi dobrý autorský rukopis. Film sám o sebe je veľmi dobrý,“ hodnotí publicista.

marvel avengers
Zdroj: TMDB

Rovnaký hlavný dôvod za prehlbujúcou sa krízou Marvelu vidí aj predseda občianskeho združenia Animecrew, organizátor festivalov Comics Salon či AnimeShow – Róbert Žitňan.

Faktorov je určite viac. Jednak si myslím, že fúzia s Disney Marvelu úplne neprospela, keď Marvel začal masovo tlačiť rôzne filmy a pretláčať viaceré zvláštne agendy a kombinácie. Pred tým, než došlo k spojeniu s Disney a pred tým, než bol Covid, mal Marvel svoju kvalitu, jeho fázy boli vystavané s určitou víziou. Teraz mám pocit, že vydávajú skutočne veľa balastných a celkom zbytočných vecí a robia kvantitu na úkor kvality. Z môjho pohľadu za to môže hlavne korporát v podobe Disney.

Keď obal prevyšuje nad obsahom

Žitňan dodáva, že na novinkách od Marvelu sa tiež negatívne premietla nová streamovacia služba Disney+, ktorú je potrebné neustále kŕmiť novým obsahom, bez ohľadu na jeho kvalitu. „Aj kvôli Disney+ a celému streamingu zbytočne tlačili na masovú produkciu noviniek ako na bežiacom páse, čo sa im v konečnom dôsledku nevyplatilo.“

klip she-hulk
Disney+

Odborník na komiksy a anime pre Rewind ďalej približuje, že Disney a Marvel sa do nohy strelili sami, a to snahou o prehnanú politickú korektnosť. Najnovší film The Marvels je podľa neho neprirodzeným výsledkom snahy natlačiť do jedného filmu silné ženské hrdinky. Problém nevidí len pri Marveli, ale filmoch od Disney ako takých.

Máme tu čiernu Morskú pannu, Snehulienku… V Disney si to ničia sami, pretože ľuďom nejde o to, že postavy sú inej rasy alebo farby pleti. V týchto filmoch je mnohokrát nekvalitný scenár a obal v nich prevyšuje nad obsahom. A to je práve ten problém celého Disney korporátu, ktorý sa premieta aj do Marvel Universe, a tiež do produkcie Lucas Films. Stačí sa pozrieť na posledný film Indiana Jones.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -