AKTUÁLNE: Sony sprístupnilo Slovákom revolučný spôsob hrania hier na PlayStation

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najväčšia zmena v hernom svete za posledné roky

Sony pred vyše rokom predstavilo novú verziu PlayStation Plus, rozdelenú na 3 kategórie predplatného: Premium, Extra a Essential. Sú medzi nimi isté rozdiely a čím drahšiu si zvolíte, tým viac dodatočných výhod vás čaká. Naprieč všetkými však získate na svojej konzole prístup ku Katalógu hier, ktorý obsahuje klasické tituly, nové hry a časovo obmedzené skúšobné verzie. Na to všetko sme si už zvykli, teraz však prichádza ďalší veľký krok ku revolúcii v hraní hier.

Agresívne vpred

Spoločnosť Sony Interactive Entertainment má „agresívne plány“, ktoré sa týkajú cloud gamingu, informoval pred mesiacmi Bloomberg. Koncom jari 2023 nás prezident hernej divízie Jim Ryan týmito slovami navnadil na revolučné novinky, ktoré posunú konzoly PlayStation na novú úroveň. Síce neozrejmil, o čo presne sa jedná, no dnešným dňom naberajú reálne kontúry. Krok číslo jeden je tu.

sony playstation premium
Zdroj: Sony Interactive Entertainment Inc.

Cloud computing je systém, ktorý dovoľuje na diaľku pristupovať ku ohromnému výkonu serverov. Infraštruktúra funguje tak, že samotný program je spustený na vzdialenom počítači, pričom vy k nemu pristupujete cez internet. Môžete tak využiť silnejší hardvér, akým disponujete u vás doma. Vo veľkom takéto služby (najmä od IBM či Google) už využívajú rôzne korporácie, stále rozšírenejšie sú však aj medzi bežnými ľuďmi. Po novom aj hráčmi.

Na rovnakom princípe funguje aj cloud gaming, teda hranie hier, ktoré nie sú spustené na vašej konzole, ale na cloude. Táto myšlienka existuje už dlho, no len rozšírenie rýchleho internetu dovoľuje, aby začala naberať aj praktický význam. Jedným z prvých takýchto projektov bol Google Stadia. Táto konzola dovolila hrať hry na cloude už v roku 2018, no žiaľ začiatkom roka 2023 bola služba ukončená.

PlayStation hry cez cloud

Podobným smerom sa oddnes uberá aj Sony, ktoré na svojom blogu oznámilo sprístupnenie cloud gamingu pre PS 5. Službu nazvali „streaming“. Hráči s predplatným PlayStation Plus Premium už môžu na diaľku hrať podporované tituly nielen v Katalógu hier, aj tie vo svojej vlastnej knižnici.

Niektoré príklady hier, ktoré sú dostupné na streamovanie:

●  Cez Katalóg hier: Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Horizon Forbidden West, Ghost of Tsushima, Mortal Kombat 11 a Saints Row IV

●  Cez časovo obmedzené tituly: Hogwarts Legacy, The Witcher 3: Wild Hunt a The Calisto Protocol

●  Vo vlastnej knižnici: Resident Evil 4, Dead Island 2, Genshin Impact, Fall Guys, and Fortnite

Používatelia si pri hraní môžu zvoliť preferované rozlíšenie, v ktorom chcú hrať. Niektoré vyššie rozlíšenia môžu byť nesprístupnené, ak máte pomalší internet.

rozlisenie
Zdroj: Sony Interactive Entertainment Inc.

Výhody a ďalšie možnosti streamovania hier na PlayStation 5

Azda najväčšou výhodou cloudového gamingu je, že samotné hry si nemusíte sťahovať. Môžete sa tak kedykoľvek rozhodnúť, na aký titul máte zrovna chuť a behom pár chvíľ si ho aj rovno zahrať. V rámci cloudu budú dostupné aj DLC a iné doplnky.

Druhou veľkou výhodou je, že si často môžete zahrať v lepšej kvalite a plynulejšie, ako keby bola hra spustená lokálne na vašom zariadení. Vzdialené servery sú nakonfigurované tak, aby ste mali vždy dostatočný výkon.

Okrem streamovania v 4K sú cez cloud dostupné aj všetky iné technologické vymoženosti PS 5, na ktoré sme zvyknutí. Samozrejmosťou je priestorový zvuk 5.1 či 7.1, no taktiež možnosť zachytávať snímky obrazovky či nakrúcať videá z hry.

Tento revolučný krok nás opäť posúva bližšie ku realite, kedy sa bude drvivá väčšina výpočtových operácií vykonávať v cloude. Hry si môžete takýmto spôsobom zahrať, ak vlastníte konzolu PlayStation 5 a predplácate si členstvo PlayStation Plus Premium. Jeho cena je 16,99 € mesačne či 151,99 € ročne.

Zdroj: PlayStation Blog

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. V 2014 som sa hrával hry na mojom starom Pc cez Cloud službu onlive, ktorá fičala úplne super, mala aj aplikáciu pre Android. Potom to kúpilo playstation a na dlhú dobu to evidentne zahrabali a prichádzajú s tým teraz ako s niečím revolučným. Onlive mal dokonca aj vlastnú konzolu za pár euro, ktorá potrebovala len prístup na internet.

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -