Herci na pľaci smrdia! Tieto tajomstvá zo zákulisia vám zaručene vyrazia dych

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Nikto z nás, nezainteresovaných divákov, nevie, ako to v skutočnosti na pľaci funguje. A preto pre vás neustále hľadáme zaujímavosti či fakty z nakrúcania, ktoré vás zaujímajú. Aj dnes sme si pre vás pripravili tajomstvá zo zákulisia, ktoré ste určite nevedeli. Prečo sa vlastne kostýmy hercov neperú?

Tajomstvá zo zákulisia filmov a seriálov

1. Tváre niektorých hercov sa nehodia do historických filmov

tajomstvá zo zákulisia
Zdroj: adme.media

Zrejme netušíte, čo znamená výraz „smartphone face“. Ide o označenie človeka, ktorého tvár vyzerá moderne alebo súčasne. Takáto osobnosť má napríklad umelo vyplnené pery, botox, lifting či umelé prsia. Herečka, ktorá je takto skrášlená, si nikdy nezahrá v historicky dobovom filme. Žiadna žena z minulých storočí by totiž takto nevyzerala.

Napríklad diváci tvrdia, že sa herečka Blake Lively nehodila do dramatického filmu Navždy mladá. Nie kvôli tomu, že by nebola dosť dobrá, ale vraj nevyzerá ako žena z čias prohibície v USA. Zase Keira Knightley vraj podľa kritikov či divákov odpovedá výzoru ženy z minulých vekov. Do historických filmov sa vraj hodia aj herečky Florence Pugh, Saoirse Ronan či Elle Fanning.

2. Oblečenie, ktoré nosia herci na pľaci, poriadne smrdí

tajomstvá zo zákulisia
Zdroj: adme.media

Zvyčajne sa kostýmy hercov spravidla nikdy neperú, aby sa nepoškodili. Takisto sa na šatstvo nastrieka zmes obsahujúca alkohol, aby boli odolnejšie a zachovali si svoj vzhľad. Herci počas prestávok dostávajú náhradné oblečenie, aby svoje kostýmy náhodou neušpinili. Avšak, ešte horšie to je s nakrúcaním historických seriálov.

Dobové kostýmy sa zháňajú ťažko a zvyčajne sú veľmi drahé. Preto sa nikdy neperú, nesmú sa ani prepotiť či nijak poškodiť. Preto herci zvyčajne používajú špeciálne vložky do podpazušia a podobné vymoženosti. Herečka Sophie McShera zo seriálu Panstvo Downton priznala, že všetci herci na pľaci príšerne páchnu.

3. Nakrúcanie prebieha za každého počasia

Kate Winslet
Zdroj: adme.media

Film sa musí točiť či už prší alebo je slnečno. A nepozerá sa na to, či je hercom zima, či náhodou neprechladnú a či sa im to nepáči. Niečím podobným si prešla aj herečka Kate Winslet pri nakrúcaní jednej konkrétnej scény v megahite Titanic.

V spomínanej scéne chcela jej postava Rose skočiť z lode a zabiť sa. Ako vieme, zastavil ju Jack. Pri nakrúcaní tejto scény si režisér James Cameron všimol, že sa Kate zježili chlpy od zimy. Niektoré reflexy človek skrátka nedokáže ovládať. Cameron preto celú scénu prerušil a prikázal štábu, aby oholili rameno britskej herečky.

4. Všetky zvuky sa do filmu pridávajú až v postprodukcii

Anne Hathaway
Zdroj: adme.media

Hudba, ktorú počujete vo filmoch nikdy nie je tá, ktorú aj vidíte. Herci totiž zvyčajne tancujú buď na slepo alebo im štáb pomôže tým, že im pustí danú pieseň na reproduktoroch. Tá sa ale skutočne do filmu pridá až v postprodukcii, a to, samozrejme, v štúdiu. Niekedy sa však daná pieseň môže dokonca vymeniť.

Napríklad vo finálovej scéne vo filme Denník princeznej tancovali herci (vrátane Anne Hathaway) na istú pieseň od Madonny. Tvorcovia sa však v postprodukcii rozhodli vymeniť túto pieseň za inú. Keďže však bol tanec hercov skôr zábavný než presný, diváci si nič nevšimli.

5. Jedlo, ktoré vidíme, takmer nikdy nie je skutočné

Kristen Stewart
Zdroj: adme.media

Vezmite si akúkoľvek scénu, pri ktorej ste videli, že majú postavy pri sebe nejaké jedlo. Len málokedy sa však do samotného jedla aj pustia. Zvyčajne si naň dajú kečup, niečo presunú a hneď na to skrátka musia niekam odísť. A my len vidíme, ako v reštaurácii nechali tanier plný jedla.

V skutočnosti by ste sa však ani vy tohto jedla nedotkli. Toto jedlo totiž nie je skutočné, je to skrátka len atrapa. Nakrúcať so skutočným jedlom by bolo problematické. Nakrúcanie niektorých scén totiž trvá aj hodiny a vezmite si, koľko jedla by musel štáb denne vyhodiť.

6. Komparzisti nikdy nepovedia ani slovo

Priatelia
Zdroj: adme.media

Scenár majú vždy len herci. Komparz je v danej scéne len na dotvorenie atmosféry. Ako by to vyzeralo, ak by bola v kaviarni len šestica legendárnych Priateľov, však? Komparzisti však musia medzi sebou komunikovať, musia používať reč tela, aby to vyzeralo prirodzene. Zvyčajne však komparzisti hovoria len úplne hlúposti len preto, aby otvárali ústa.

Dodnes sa vedú spory o to, či je lepšie mať na scéne skutočný komparz alebo či je lepšie dotvoriť scénu pomocou špeciálnych efektov. V tomto prípade zrejme rozhoduje rozpočet, ktorý majú tvorcovia daného projektu k dispozícii.

Ak sa vám páčia podobné tajomstvá zo zákulisia, podporte nás svojou reakciou na sociálnych sieťach a my si pre vás prichystáme pokračovanie!

Zdroj: adme.media

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -