TIP na film: Slnovrat | Antropologický pohľad na tie najzvláštnejšie a najkrvavejšie rituály

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Najčítanejšie za 7 dní

TIP na film: Slnovrat

Rôzne kultúry a spoločenstvá majú rozličné rituály. Niektoré z nich sú nám známe, ako napríklad veľkonočné a vianočné rituály, iné sú pre nás absolútne nepochopiteľné a zvrátené. Práve vedná disciplína antropológia sa zaoberá okrem iného rituálami a snaží sa ich pochopiť bez toho, aby ich súdila. Čo ak ale rituály predstavujú samovraždy a zvrátený sex? Presne o takýchto rituáloch rozpráva film Slnovrat.

Náhľad do deja

Film Slnovrat sa zameriava na mladú vysokoškoláčku Dani a jej priateľa Christiana. Na začiatku sledujeme tragickú udalosť, ktorá sa odohrala v Daninej rodine, a ktorá ju a celý jej život ovplyvnila. Dani a Christian sú na hranici rozchodu, no po tejto udalosti sa znova zblížia a ostanú spolu.

Slnovrat
Zdroj: smovies.mxdwn.com

Christian sa snaží svoju priateľku priviesť na iné myšlienky, a tak ju pozve na výlet do švédskej dediny, kam sa vydá spolu so svojimi spolužiakmi. Študujú antropológiu a idú pozorovať rituály spoločnosti žijúcej v nej. Rituály sú spojené s oslavou letného slnovratu, ktorý istá skupina Švédov oslavuje akosi… po svojom.

Všetko začína ako snáď každý festival. Nabalení sa dostavia na rozľahlú lúku, spoznajú nových ľudí, experimentujú s drogami a podobne. Všetko sa však otočí po tom, ako vstúpia do dediny, kde sa dejú oslavy. Dani nedokáže porozumieť drastickým rituálom, ktoré zahŕňajú samovraždu a neustálu konzumáciu drog. Uvidí veci, ktoré si v živote nemyslela, že bude musieť zažiť. A keďže nepatrí medzi študentov antropológie, nedokáže sa od nich odpútať a znechucujú ju. Až dovtedy, kým sa nestane ich súčasťou.

horor slnovrat
Zdroj: mediastinger.com

Informácie o filme

Film Slnovrat (v originále Midsommar) spôsobil veľkú kontroverziu po celom svete. Po jeho vyjdení sa snáď o ničom inom nerozprávalo. Na rozdiel od klasických hororov sa väčšina desivých vecí odohráva počas bieleho dňa. Horor nepracuje s jumpscaremi či desivou hudbou, no útočí priamo na psychiku diváka. Čo je ešte desivejšie je to, že tieto veci a im podobné sa naozaj ešte teraz v niektorých spoločenstvách a kultúrach dejú.

Film vznikol v roku 2019 vo Švédsku. Trvá takmer dve a pol hodiny, počas ktorých nebudete schopní odtrhnúť pohľad od obrazovky. Tento film určite neodporúčame slabším povahám a tým, ktorí zle znášajú tému samovraždy. Okrem toho však film ponúka krásne zábery severskej krajiny a kamera sa zahráva s farbami tak, ako vidíme len v málo snímkach. K tomu poteší aj príjemná hudba od hudobníka menom The Haxan Cloak.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 67%
IMDb.com – 7,1/10
Rotten Tomatoes – 83%

Videli ste už film Slnovrat? Aký je váš názor na desivé rituály? Dajte nám vedieť v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -