Tieto fakty zo zákulisia seriálu Priatelia ste určite nevedeli!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Sitkom Priatelia patrí medzi najuznávanejšie seriály všetkých čias. Tvorcovia David Crane a Marta Kauffman vytvorili jeden z prelomových seriáloch 90. rokov. Pravidlá sitkomu, ktoré v tom čase nastavili, využívali aj tvorcovia neskorších hitov, ako sú Teória veľkého tresku či The Office. Dnes sa preto pozrieme bližšie na nakrúcanie tohto seriálu a ukážeme vám fakty zo zákulisia seriálu Priatelia, ktoré ste určite nevedeli!

Fakty zo zákulisia seriálu Priatelia

1. Joey túto prácu fakt potreboval

fakty zo zákulisia seriálu Priatelia
Zdroj: reddit.com

Potom, čo sa herec Matt LeBlanc presťahoval kvôli herectvu do New Yorku, podarilo sa mu získať len pár reklám. Podľa jeho slov v deň, kedy túto prácu získal, mal v kapse posledných 11 dolárov. Z prvej výplaty si jeho kolegyňa Courteney Cox kúpila auto. Joey si z prvej výplaty kúpil večeru.

2. Nakrúcanie Priateľov bolo rýchle

fakty zo zákulisia seriálu Priatelia
Zdroj: nme.com

Súčasné sitkomy sa nakrúcajú niekoľko dní. Herec Josh Radnor zo seriálu Ako som spoznal vašu mamu povedal, že nakrúcanie jednej epizódy trvá približne 3 dni. Tvorcovia Priateľov boli oveľa rýchlejší, keďže mali jednoduchší koncept. Jeden diel tak dokázali natočiť za 5 hodín.

3. Názov Priatelia nebol vymyslený na prvý pokus

fakty zo zákulisia seriálu Priatelia
Zdroj: harpersbazaar.com

Ako to už pri seriáloch býva, názov sa vymýšľa ťažko a dlho. Rovnako to tak bolo aj pri Priateľoch. Napríklad pôvodný názov sitkomu Teória veľkého tresku bol Lenny, Penny a Kenny. A čo Priatelia?

No najprv to vôbec neboli Priatelia, ale Insomnia Cafe. Neskôr to boli Friends Like Us, teda Priatelia ako my. Až napokon tvorcovia vymazali to prebytočné „ako my“ a ponechali len chytľavý názov Priatelia.

4. Phoebe nevedela hrať na gitare

fakty zo zákulisia seriálu Priatelia
Zdroj: vulture.com

Ako ste si všimli, Phoebe v seriáli hrá na gitare, no len ťažko by ste ju označili za profesionálku. A malo to svoj dôvod. Pôvodne mala byť Phoebe dobrou gitaristkou, lenže jej predstaviteľka Lisa Kudrow sa to skrátka nemohla naučiť. Dokonca prosila tvorcov, aby radšej jej postava hrala na bendžo alebo na nejaký podobný hudobný nástroj.

Napokon to dopadlo tak, že tvorcovia jej zaplatili lekcie na gitare od profesionálneho hudobníka. Ten ju dokázal naučiť len pár akordov, a tak sa Lisa Kudrow rozhodla, že Phoebe nebude poznať akordy a bude skrátka hrať podľa toho, ako pritom drží ruku. A zrejme to viedlo k tvorbe bizarnej pesničky „Smradľavá mačka“.

5. Kedy boli a kedy neboli prítomní diváci na nakrúcaní?

Friends
Zdroj: cntraveller.com

Je všeobecne známe, že Priatelia sú jedným z prvých sitkomov, ktorý sa nakrúcal pred živým publikom. A všetci herci si to pochvaľovali, pretože si dané vtipy, hlášky a momenty otestovali ešte predtým, ako to šlo v televízii. Lenže, samozrejme, nie všade mohli byť diváci prítomní.

Napríklad vo finále 4. série, keď Ross pred oltárom povedal: „Beriem si ťa Rachel,“ žiadni diváci neboli. Pretože im predsa nemohli prezradiť príbeh vopred.

6. Joey sa kvôli sláve takmer zrútil

Joey Tribbiani
Zdroj: news24viral.com

Herec Matt LeBlanc priznal, že svoju slávu, ktorú získal vďaka seriálu Priatelia neniesol vždy ľahko. Sám priznal, že istý čas chcel mať od všetkých pokoj a dokonca zavolal svojmu agentovi, aby mu povedal: „Prosím ťa, niekoľko rokov mi nevolaj!“. Sám LeBlanc priznal, že to pre neho boli veľmi smutné a temné časy.

Niečím podobným si  prešiel aj jeho kolega David Schwimmer, teda predstaviteľ Rossa. Ten priznal, že sláva mu totálne zmenila či zničila niektoré vzťahy so svojimi blízkymi priateľmi a rodinou. Trvalo mu roky, aby sa tieto vzťahy opäť upevnili a aby si aspoň z časti pripadal ako „normálny“ človek.

7. Vo vedľajších postavách sa preslávilo niekoľko súčasných hviezd

Dakota Fanning, Paul Rudd, Robin Williams
Zdroj: consequence.net

Postupom času si Priatelia získali stále viac a viac fanúšikov. Preto si mohli dovoliť aj občasnú účasť veľkých filmových hviezd. Medzi nimi boli napríklad Brad Pitt ako posadnutý bývalý spolužiak Rachel zo strednej alebo Alec Baldwin ako otravne pozitívny frajer Phoebe.

Každopádne, tvorcovia neobsadzovali do vedľajších úloh len veľké hviezdy, ale aj mladých a nádejných hercov. Napríklad vtedy ešte málo známy Ben Stiller si zahral kričiaceho priateľa Rachel Tommyho. Dakota Fanning sa objavila v poslednej sérii ako dievčatko, ktoré bývalo v dome, ktorý si chcú Monica a Chandler kúpiť. No a Paul Rudd sa v podstate preslávil ako Phoebein manžel Mike Hannigan.

8. Bizarné teórie

Lisa Kudrow
Zdroj: cbr.com

Každý veľký a populárny projekt, ktorý má množstvo fanúšikov, so sebou prináša aj ľudí, ktorí vymýšľajú rôzne teórie, v ktorých si upravia dej podľa seba. A nevyhli sa tomu ani Priatelia. Niektoré teórie boli vcelku milé, tie ďalšie však boli dosť bizarné. Najsmutnejšia z nich bola tá, že Phoebe je pacientkou v psychiatrickej liečebni. Je veľmi osamelá a preto si vymyslela ďalších 5 priateľov, s ktorými trávi najviac času v kaviarni Central Perk, čo je ale v skutočnosti klasický bufet v nemocnici.

Okrem tohto „Central Perku“ sa táto šestica stretáva aj v dvoch rôznych bytoch, a to v byte, v ktorom býva Monica a Rachel a v tom druhom, ktorý obývajú Chandler a Joey. Táto teória označuje tieto miesta ako spoločenskú miestnosť a taktiež Phoebeinu izbu. Keď producentka šou Marta Kauffman túto teóriu počula, tvrdila, že je to tá najsmutnejšia vec na svete.

Toto boli fakty zo zákulisia seriálu Priatelia. Ktorý detail z nakrúcania vás najviac prekvapil?

Zdroj: ranker.com, mentalfloss.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -