TEÓRIA: Avengers 5 bude najväčším príbehom v histórii filmu. Adaptuje komiksy Secret Wars

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Teória: O čom bude MCU film Avengers 5?

Univerzum, ktoré sa podarilo vybudovať spoločnosti Marvel Studios, sa čoskoro stane ešte väčším. Už v máji budúceho roka v kinách privítame 4. fázu MCU, ktorú započne Black Widow. V najbližšom období budú nasledovať ďalšie sólové príbehy, ktoré boli dávnejšie oznámené. V akom časovom rozmedzí však uvidíme MCU film Avengers 5, o čom vlastne bude a ako súvisí s návratom Spider-Mana?

secret wars komiks
Zdroj: comixology.com

Spider-Man naznačuje príbeh nových Avengerov

Po ohlásení návratu Petera Parkera do najväčšieho filmového vesmíru v histórii, v ktorom mal prsty aj herec Tom Holland, sme si uvedomili jedno: V roku 2021 uvidíme až štyri marvelovky. Shang-Chi, Doctor Strange a Thor budú v rozmedzí pár mesiacov doplnení Spider-Manom. To nás donútilo zamyslieť sa, ako dlho sa táto postava zdrží v MCU a akú má vlastne budúcnosť.

Portál THR zdelil, že Kevin Feige plánuje koniec, ktorý zabalí celý príbeh Petera Parkera v MCU. Zo znamená, že skôr či neskôr dostane Sony opäť plnú kontrolu nad touto postavou. Prečo teda štúdiá pristúpili na novú dohodu? Marvel si možno jednoducho potreboval kúpiť čas, počas ktorého vysvetlia Spider-Manov odchod a koniec v ich univerze.

Teraz majú ďalšie dva filmy (jeden je jeho tretia sólovka, druhý bude zatiaľ neohlásená tímovka) na to, aby tejto postave vytvorili ozajstné ukončenie. No a tento koniec by podľa všetkého mohol prísť v Avengers 5, ktorý bude doposiaľ najväčším komiksovým príbehom v histórii. Poďme sa najprv pozrieť na to, čo o veľkolepej tímovke zatiaľ vieme.

avengers logo
Zdroj: ubackground.com

Čo zatiaľ vieme

Dátum vydania – máj 2024?

Portál Movieweb dávnejšie informoval o vzrušujúcom Tweete. Ide o príspevok užívateľa Charlesa Murphyho, ktorý je vcelku dôveryhodným zdrojom. V minulosti toho už veľa predpovedal. Naposledy zverejnil kompletný prepis 4. fázy MCU, a to ešte pred oficiálnym verejným predstavením na júlovom Comic-Cone. Máme teda dosť dobrý dôvod veriť, že ani tentokrát sa nemýli.

Podľa jeho informácií 5. fáza MCU začne filmom Black Panther 2, ktorý by sme mali vidieť vo februári roku 2022. Necelé tri mesiace nato údajne uvidíme očakávaných Strážcov Galaxie 3, na ktorých pracuje James Gunn. V lete toho istého roku si pozrieme ďalšiu marvelovku. Zatiaľ ale nevieme akú.

A teraz prichádza tá zaujímavá časť. Po júlovej premiére v roku 2022 je takmer 2-ročná medzera. Samozrejme, to neznamená, že vtedy nevyjdu žiadne filmy – ide totižto len o to, že Murphy o projektoch, ktoré vyjdú počas toho obdobia, zatiaľ nemá informácie. Je možné, že tam bude napríklad Blade, Captain Marvel 2Fantastická štvorkaX-Men

Fanúšikov však zaujala posledná položka na zozname. Film, ktorého by sme sa mali dočkať v máji 2024Murphy neodhalil. Miesto toho k dátumu pridal šokovaného smajlíka s otvorenými ústami.

avengers: endgame recenzia
Zdroj: in.pcmag.com

Všetko nasvedčuje tomu, že pôjde o dôležitý príbeh. Prvý MCU film Iron Man vyšiel v máji 2008. Všetky štyri Avengers filmy vyšli v máji, prípadne v posledný aprílový týždeň. 1., 2. aj 3. fáza začali v máji. 4. fáza sa začne filmom Black Widow, ktorý vyjde v máji 2020. No a tento mysteriózny projekt vyjde v máji 2024Opakovaný dátum vydania v máji pri dôležitých míľnikoch univerza hovorí, že pôjde o prvú veľkolepú tímovku novej éry Marvel Cinematic Universe.

Odlišný tím – Odchod Spider-Mana?

“ÁNO, BUDE TO VEĽMI ODLIŠNÝ TÍM OD TOHO, ČO STE VIDELI PREDTÝM. PRÁVE O TOM BOL CELÝ ENDGAME. BUDE TO VEĽMI ROZDIELNA INKARNÁCIA TÍMU S PÁR ĽUĎMI, KTORÝCH STE UŽ STRETLI A S NIEKOĽKÝMI, KTORÝCH STE EŠTE NESTRETLI.”

kevin feige
Kevin Feige; Zdroj: timesunion.com

Toto v rozhovore s MTV NEWS povedal Kevin Feige, prezident Marvel Studios. Je teda jasné, že základné postavy ako Iron ManCaptain America (Steve Rogers) či Black Widow už v tíme neuvidíme. Z akých mien sa teda bude nový tím skladať? Určite to vidíme na mená ako Captain MarvelBlack PantherCaptain America (Sam Wilson)Doctor StrangeAnt-ManThe Wasp, Valkyrie či vyššie spomínaný Spider-Man.

Tým sa konečne dostávame ku teórii, ktorá na základe nevyhnutného odchodu Petera Parkera odhaľuje komiksový príbeh, ktorý adaptuje MCU film Avengers 5.

„Je jediným superhrdinom, ktorý má schopnosť prechádzať medzi filmovými univerzami. Takže ako Sony pokračuje s vývojom ich vlastného Spider-univerza, nikdy neviete, čo sa v budúcnosti stane,“ povedal Kevin Feige v oficiálnom prehlásení. Podľa portálu Screenrant to znamená, že postava časom poputuje späť k Sony. No a to by tvorcovia mohli docieliť „jednoduchým“ spôsobom.

spider-man vo filme avengers 5
Zdroj: junpix.com

Secret Wars

Teória vychádza zo všetkých informácií, ktoré sme si zhrnuli vyššie. Podľa nej by práve film Avengers 5 mal byť posledným projektom z produkcie Marvel Studios, v ktorom sa Spider-Man objaví. No a aby bol prechod medzi univerzami prirodzený a postavu mohol aj u Sony Pictures stvárňovať Tom Holland, ktorého fanúšikovia milujú, tímovka by mala adaptovať komiksový príbeh Secret Wars.

Secret Wars od autorov Jonathana Hickmana a Esada Ribica, ktorý vyšiel v roku 2015, je pravdepodobne najväčším komiksovým príbehom Marvel Comics v histórii. Ide o totálne Multiverse šialenstvo, v ktorom sa prelievajú príbehy, čas, alternatívne reality a desiatky ikonických postáv, zhrnieme si ho preto len v krátkosti.

V Secret Wars sme svedkami kolapsu časopriestoru a všetkých vesmírov do jednej previazanej reality. Jej vládcom sa stane Doctor Doom, ktorý sa ju svojím spôsobom snaží udržať v ako-takom poriadku. Zvyšní preživší obývajú tzv. „Battleworld„, ako ho pomenovali kvôli neustálym bojom medzi charaktermi z rôznych alternatívnych vesmírov. Fantastickej štvorke sa však nakoniec podarí uniknúť spod kontroly Doctora Dooma, a mocný mutant Franklin Richards znova rozdelí jednotlivé reality do pôvodného Multiverse.

doctor doom
Zdroj: wallpaperscave.com

Epický komiksový príbeh je plný veľkolepých bojov. Jeho dôležitý dopad na Marvel Comics ho stavajú na vrchol, veľkoleposťou prekonávajúc napríklad aj ságu Infinity Gauntlet. To však nie je jediný dôvod, prečo by šlo o logický ďalší krok pre sériu filmov Avengers. Možno ešte dôležitejšie, dovolil by poprehadzovať charaktery, ukázať nám konečne plnohodnotný Multiverse a koniec koncov aj odovzdať Spider-Mana do filmového vesmíru Sony.

Multiverse

Ako vieme už dlhšie, samotný Multiverse bude ešte veľmi podstatný pre budúcnosť MCU. Predsa len, potvrdzuje to aj film Doctor Strange 2 (Doctor Strange in the Multiverse of Madness), ktorý vyjde v máji roku 2021. Predstavenie nových postáv (či už kladných alebo záporných) cestovaním medzi viacerými vesmírmi je tak čoraz pravdepodobnejšie.

Tak ako film Avengers: Endgame ukončil „Infinity Ságu„, film Avengers: Secret Wars by mohol ukončiť „Multiverse Ságu„. Samotný komiksový dej, ako sme spomínali, mal veľký dopad na budúce príbehy. Výsledkom boli dramatické zmeny nielen v postavách, ktoré v mnohých prípadoch skončili vo vesmíroch, z ktorých nepochádzali. Charaktery sa dostali do cudzích svetov, pričom presne tak by mohol dopadnúť aj Spider-Man.

spider-man secret wars mcu film avengers 5
Zdroj: inverse.com

Teóriu, že MCU film Avengers 5 bude vychádzať zo Secret Wars podporuje aj fakt, že Spidey bol v príbehu veľmi dôležitý. V komiksoch je samotná realita úzko previazaná s tzv. „Muliversal Web of Life and Destiny„, teda Multiverznou sieťou života a osudu. O tú sa starajú Spider-Totems, čo je združenie nadprirodzených entít s mystickými silami, ktoré doslova tkajú realitu. Navyše majú podobu pavúkov a dlhú históriu s Peterom Parkerom a ďalšími Spider-ľuďmi.

Na záver je tu aj fakt, že Sony Pictures nedávno oznámilo vývoj filmu Madame Web. Ide o veľmi komplexnú postavu s ešte komplexnejším príbehom, v skratke je však podstatné to, že dokáže vnímať samotné tkanivo univerza, s ktorým je prepojená. V budúcom filme by to teda mohlo dopadnúť tak, že MCU Spider-Man všetkých zachráni, opraví Multiverse pomocou prepojenia s mystickou silou Madame Web, ktorá ho potom zatiahne do vesmíru Sony.

Tvorcovia, ktorí sa postarajú o MCU film Avengers 5

Ako dávnejšie odhalil portál The Hollywood Reporter, dvojica režisérov Anthonyho a Joea Russovcov uvažovala o návrate k Marvel Studios, aby natočili film založený na komiksovom príbehu Secret Wars. Na účet štúdia sa vtedy vyjadrili nasledovne:

„Budeme sa držať ďalej, dokým nebudú pripravení natočiť Secret Wars.“

bratia russovci mcu film avengers
Režiséri Joe a Anthony Russovci; Zdroj: marvelstudiosnews.com

Tvorcovia, ktorí stoja za filmami Zimný vojak, Civil War, Infinity War a Endgame pár týždňov na to zopakovali, že by ich prilákal späť ďalší veľkolepý príbeh:

“Myslím, že keď si prejdete cestou, ktorou sme si prešli – pretože tu je jednotný príbeh, veľký dej od Zimného vojaka až po koniec Endgame, ktorý zahŕňa Tonyho a Capa, cez Občiansku vojnu, cez Infinity War – myslím, že takáto veľkosť ambícií v rozprávaní príbehu nás oslovila. A určite chceme vyrozprávať viacej takýchto príbehov s dlhoročnými ambíciami.

Iná teória pre MCU film Avengers 5

V poslednej dobe sa vcelku dosť rozprávalo o tom, kto by mal byť budúcim hlavným antagonistom MCU. Kto nahradí Thanosa. Dávnejšie správy rozprávali o menách ako Norman Osborn či Annihilus, no šlo len o údajné úniky informácií, ktoré vôbec nemuseli byť pravdivé.

Ďalší únik informácií z v minulosti overeného zdroja odhalil všetky pripravované tituly, ktoré by mali byť súčasťou 4. fázy MCU. Konkrétne filmy nás až na pár výnimiek neprekvapili, no spolu s nimi prišla cenná informácia, ktorá je už teraz očividná. Nasledujúca fáza nebude hneď od začiatku tak veľkolepá ako 11-ročná Infinity Sága. Miesto toho sa v nej zameriame na menšie, jednotlivé príbehy. A právo to, spolu s nápovedami z Avengers: Endgame nám naznačuje, kto bude budúcim záporákom…

kang v mcu filme
Zdroj: za.ign.com

Kang the Conqueror

Skutočným menom Nathaniel RichardsKang je len jedna z mnoho identít, ktoré tento “obyčajný” človek má. Rama-TutIron LadVictor Timely… existuje mnoho verzií Richardsa, pretože ide o cestovateľa v čase.

Ako nám okrajovo vysvetlil film Avengers: Endgame, pri cestovaní v čase a neurovnaní udalostí do pôvodnej podoby vznikajú alternatívne vesmíry. Aj preto musel Captain America vrátiť Kamene nekonečna do momentov, odkiaľ si ich hrdinovia vzali. Potvrdilo sa nám tým, že svet MCU sa tiež nachádza v Multiverse, teda vo vesmíre s nekonečným množstvom alternatívnych vesmírov.

Práve tieto alternatívne vesmíry navštevujú rôzne verzie Kanga, ktoré vznikajú, keď cestuje časom. Podobne funguje napríklad taký Steve Rogers v MCU – v isté momenty existovali jeho dve či dokonca tri rôzne verzie – no stále to bol Steve Rogers.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

A práve tieto prepletené mechaniky Multiverse využíva Nathaniel Richards. Nemá síce žiadne nadprirodzené schopnosti. Je to len obyčajný chlapík. Až na to, že je extrémne inteligentný a má stroj času. To mu dovoľuje navštevovať akékoľvek obdobia a miesta vo vesmíre, odkiaľ si môže vziať rôzne zbrane a brnenia, začať vládnuť a získať si tak pre seba armádu či vytvárať rôzne verzie seba v rôznych časoch, ktoré budú bojovať so superhrdinmi.

kang the conqueror
Zdroj: comicartfans.com

Vstúpi Kang do MCU ako veľký hráč?

MCU je momentálne možné cestovanie v čase a vytváranie alternatívnych vesmírov v Multiverse. To sú dokonalé podmienky na to, aby sa do hry zapojil Kang the Conqueror. Taktiež by to pasovalo s uniknutou informáciou, že 4. fáza sa zameria na viacero menších príbehov – cestovateľ v čase Nathaniel Richards by sa tak mohol objaviť pokojne vo viacerých z nich, no vyvrcholenie by prišlo až v 5. fáze vo filme Avengers 5.

Navyše je tu fakt, že tento záporák pochádza zo Zeme, je len obyčajný človek a nemá žiadne superschopnosti. To znamená, že by do MCU pasoval dokonalo. Na filmovom plátne sa totiž len ťažko zobrazujú kozmické komiksové postavy, čoho príkladom bol napríklad taký Dormammu vo filme Doctor Strange.

V budúcich filmoch ako The Eternals či Doctor Strange 2 potenciálne bližšie preskúmame Multiverse, čo nám potvrdí alebo vyvráti Kangov príchod do Marvel filmov. Potom je tu taký Loki seriál, ktorý popisom svojho príbehu až priveľmi pripomína Nathaniela Richardsa. Čas ukáže. Osobne by som za predstavenie Kanga v 4. fáze MCU nedal ruku do ohňa, no ak sa tak stane, budem veľmi rád.

marvel film avengers 5
Zdroj: wearemoviegeeks.com

MCU film Avengers 5 – Zhrnutie

Je príliš skoro na to, aby sme predpovedali, aký komiksový príbeh bude predmetom 5. fázy MCU, nie ešte konkrétne filmu Avengers 5. Viac dôkazov nasvedčuje teórii Secret Wars / Spider-Man. V rozmedzí dlhodobého hľadiska je však pravdepodobnejší „nový Thanos“, teda Kang. Teraz nám ale neostáva nič iné, ako čakať.

Ku ktorej teórii sa prikláňate vy? Vaše predpovede, názory a očakávania nám zanechajte v komentároch.

Zdroj: marvel.fandom.com, twitter.com, screenrant.com, movieweb.com, marvel.fandom.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -